3rd Turkey Private Equity & Venture Capital Summit will be taken place

on 21st June 2013 at Elite World Hotel, Istanbul.

 

 The 2013 Turkey Summit provides a unique outlook on the Turkish market for international and domestic investors and industry professionals. The future of the Turkish mid-market and outlook for large deals will be assessed in detail, as well as the new commercial code and role of family businesses. The summit will tackle the private equity and venture capital question from two sides; first, what do the investors need to commit to deals and how can they shape their products to the Turkish market; and second, how Turkish companies make their offerings attractive for investors. 

Our summit will provide an up-to-date analysis of private equity investment opportunities in Turkey, with specific focus on mid-market deals, start-ups and venture capital options. Key sessions include: understanding legal frameworks and market overview, doing deals in Turkey,  VC market analysis, accessing the mid-market and engaging family businesses, exit strategies and value creation. 

We have been developing the agenda with the support of Official Legal Sponsor Bezen & Partners, UKTI, ISPAT and Endeavor. 

Some of current speaker including EIF (Will be talking about the new fund for Turkey), European Commission, Is Private Equity, Unlu & Co, Sabanci Holding, Gozde Private Equity, UniCredit, 212 and addition to that we have invited several family offices/businesses.

 

“3rd Turkey Private Equity & Venture Capital Summit ,

21 Haziranda  İstanbul Elite World Hotel’de gerçekleşiyor”

 

2013 Türkiye Konferansı yerli, yabancı, yatırımcılara ve endüstri profesyonellerine Türk Pazarına yönelik sıradışı bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Orta ölçekli pazarın geleceği, büyük anlaşmalara dair imkanlar,  aile işletmelerinin pazardaki yeni ticari rolü gibi konular detaylı bir şekilde işlenecektir. Bunun yanında girişim sermayesi ve risk sermayesi konularına iki temel soru üzerinden değinecektir; ‘Yatırımcıların anlaşmalar için ne taahhüt ettiği ve ürünlerini nasıl Türk pazarına uygun şekillendirecekleri’ ve diğeri ise ‘ Türk şirketlerin tekliflerini yatırımcılar için nasıl cazip hale getirebilecekleri’ sorularıdır.

Konferans aynı zamanda, Türkiye’deki girişim sermayesi seçeneklerine odaklanarak Pazara Genel Bakiş ve Yasal Çerçeve, Türkiye’de anlaşma koşulları, risk sermayesi pazar analizi, orta piyasaya erişim ve aile şirketleriyle temas, çıkış stratejileri ve değer yaratımı gibi konular üzerine yoğunlaşacaktır.

Programımız EIF (Türkiye için yeni fon), Avrupa Komisyonu, Is Private Equity, Ünlü & Co, Sabancı Holding, Gözde Private Equity, 212 ve Official Sponsor Bezen & Partners ‘dan temsilciler yaninda UKTI, ISPAT,TEPAV, Endeavor ve Webrazzi’nin desteği ile gelişmeye devam etmektedir. “

Detaylı bilgi için         :

http://www.eelevents.co.uk/

Kaynak: https://kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/5668/private-equity-venture-capital-konferansi

Privacy Preference Center