Yaklaşık 400 yıl önce teleskobu gökyüzüne yönelten Galilei, Jüpiter’in dört uydusunu ve Venüs’ün fazlarını keşfederek evren sistemlerine ilişkin daha önce kimsenin aklına gelmeyen bilgilere ulaşmıştır. Yaklaşık 150 yıl önce Maxwell elektromanyetik dalgaları öngörmüş ve ışığın bir elektromanyetik dalga olduğunu kanıtlamıştır. Sonraki dönemlerde bu bilgilerin pratik sonuçları dünyayı ve insan hayatını inanılmaz derecede değiştirmiştir. Yaklaşık 100 yıl önce Einstein uzay-zamanın kendi dokusundaki dalgalanmalardan kaynaklanan yeni bir radyasyon türünü, gravitasyonel dalgaları öngörmüştür. Tamamen soyut düşüncenin ve saf matematiksel yapının bir ürünü olan bu dalgalar günümüzde deneysel olarak keşfedilmiştir.

Gravitasyonel dalgaların keşfiyle evrenin bilinmeyen ‘karanlık’ gizemlerinin anlaşılması için yeni bir pencere açılmıştır. Ayrıca bu dalgaların keşfi, gelişmiş lazer interferometrisi, dedektör sistemleri ve kuantum metroloji, enformasyon ve kontrol sistemleri, kuvvetli karmaşık olayların modellenmesi ve simulasyonu gibi günümüzün en ileri teknolojilerine meydan okumaktadır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda temel bilimin bu alanında oldukça heyecan verici gelişmelerin yaşanacağı öngörülmektedir.

TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü 7 – 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında “Gravitational Waves: New Challenges and Opportunities” konulu bir araştırma ve eğitim yaz okulu düzenleyecektir.

  • TBAE’nin fonksiyonel faaliyetleri ve ülkemizin 2019 yılı 3 üncü 100 günlük eylem planı doğrultusunda düzenlenecek olan bu yaz okulu, araştırmacı/öğrenci gençlerimizin bilimsel düzeyini yükseltecek ve çağdaş temel bilimin son derece heyecan verici alanında çalışmalara yönlendirecektir.
  • Bu yaz okulu üniversitelerimizdeki öğretim üyelerinin çalışmalarına da katkı sağlayacaktır.
  • Dünyanın önde gelen bilim insanlarının katılımıyla uluslararası düzeyde gerçekleşecek olan bu yaz okulu, TBAE’nin canlandırılması ve uluslararası saygınlık kazanma sürecine önemli katkı sağlayacaktır.

Yaz Okulu Web Sitesi

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/gravitational-waves-new-challenges-and-opportunities