UNESCO’nun Doğa Bilimleri Sektörü içindeki iyi uygulama örneklerinden biri UNESCO ve L’Oreal Vakfı arasındaki işbirliği ile oluşturulan L’Oreal-UNESCO ortaklığında uluslararası “For Women In Science” Programı.

1998 yılında başlatılan program aracılığıyla her yıl, uluslararası bilim dünyasından Yaşam Bilimleri veya Fiziki Bilimler alanlarının gelişmesine katkıda bulunan beş bilim kadını ödüle layık görülmekte. Şimdiye kadar söz konusu ödülü alan 107 bilim kadınından üçü daha sonraki yıllarda Nobel Ödülü sahibi oldu. 

2020 yılında L’Oreal- UNESCO Uluslararası Ödülleri Yaşam Bilimleri alanında verilecek. Söz konusu ödüle başvurular elektronik ortamda https://www.forwomeninscience.com adresinden alınmakta. Ödüle aday göstermek için son tarih ise 12 Haziran 2019.

Afrika-Arap Devletleri, Asya-Pasifik, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika olmak üzere beş bölgede çalışan, beş seçkin bilim insanı 100.000’er Avro ödül almaya hak kazanacak. Ödüle aday gösterilecek bilim insanının uyruğu değil, çalışmalarının en az beş yılını yürüttüğü yer değerlendirme kriteri olarak yer alacak. 

Burs hakkında detaylı bilgiye http://www.unesco.org.tr adresinden erişilebilinir.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/loreal-unesco-bilim-kadinlari-icin-programi-uluslararasi-odulleri-2020ye-aday-gostermek-icin-son