BURSA Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı BEBKA ve Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto) iş birliğiyle ikincisi gerçekleştirilen SeedUP 2021 İnovatif Girişimcilik Programı kapsamında düzenlenen Demo Day Etkinliğinde girişimciler, yatırımcılar ile bir araya gelerek iş fikirlerini anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren BEBKA, Bursatto ile birlikte yürüttüğü SeedUP 2021 İnovatif Girişimcilik Programı kapsamında girişimcileri, iş fikirlerine can suyu sağlamak için yatırımcılarla buluşturarak Demo Day etkinliği düzenledi.
“TÜRKİYE’ DE GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ GÜÇLENİYOR”

Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesinde çok önemli bir eşikten geçtiğini söyleyen BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, ‘StartupMarket’in hazırladığı Ekosistem 2021 3. Çeyrek Değerlendirme Raporu’na göre geçen yılın ilk 9 ayında ülkemizde 123 girişim yatırım alırken, bu yılın aynı döneminde 203 girişim yatırım almış bulunmaktadır. Böyle bir ivmenin yaşandığı dönemde, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimciliği geliştirmek gün geçtikçe önem kazanıyor. Bu çerçevede ilkini 2019 yılında Bursatto ile gerçekleştirdiğimiz SeedUP Programı’nda 14 girişimci, 10 ay boyunca 56 saat eğitim ve 110 saat mentorluk hizmeti aldı. 3 firmanın kuruluşu tamamlandı ve programa katılan girişimciler 1 Milyon TL’nin üzerinde satış gerçekleştirip, istihdama ve ihracata katkı sağlamaya başladı. Bursa SeedUP 2021 İnovatif Girişimcilik Programı’nda 15 girişimcimize yönelik olarak 90 saat eğitim ve 112 saat mentorluk hizmeti sunduk ve girişimcilerimiz, iş fikirlerini yatırımcılara sunmak üzere Demo Day etkinliğine dâhil oldu. Demo Day öncesi programa katılan bir girişimcimizin yatırım almış olması da bizi ayrıca mutlu etti’ dedi.

“YENİ EKONOMİK DEĞERLER KAZANDIRILACAK”
Girişimciler ve yatırımcılar arasında iş birliklerinin doğması için SeedUP 2021 İnovatif Girişimcilik Programı Demo Day’ inin kritik değerde bir buluşma olduğunu kaydeden Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de ‘Üniversite olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve BEBKA’ nın destekleriyle çok başarılı işler gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda programımızın olgunlaşmasına destek olan kurumlarımıza, çalışanlarımıza ve projelerin canlanması için katılım yapan yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. Programımız sayesinde ülkemize yeni girişimciler ve ekonomik değerler kazandırılmasını istiyoruz. Bu düşünceden hareketle, ülkemizin uluslararası pazarda daha rekabetçi bir yer edineceğine inancım tam’ ifadelerini kullandı.

“90 SAAT EĞİTİM, 112 SAAT MENTORLUK”
Programda girişimcilerin 112 saat boyunca akademik ve sektörel mentorluk destekleri aldığını vurgulayan Bursatto Genel Müdürü Cihan Kaboğlu ise “Programımızda, girişimcilerin en riskli dönemi olarak adlandırılan ilk bir yıllık süreçte mentorluk faaliyetleri ile destekleyerek sürdürülebilirliklerinin sağlanabilmesini amaçladık. 90 saatlik girişimcilik eğitimlerimiz içerisinde; iş modeli atölyesi, girişimcilik müşteri analizi, temel finans, stratejik yönetim, rekabet stratejileri, pazarlama yönetimi, liderlik, ekip yönetimi, fon kaynakları ve proje yazma gibi çeşitli eğitimler bulunuyor. Programda bulunan kıymetli melek yatırımcı ağları temsilcileri ve bireysel melek yatırımcılara da sunacakları katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca programımıza dâhil olup projeleri ve geliştirdikleri prototiplerle yatırım almak için sunum yapacak olan girişimcilerimize başarılar diliyorum’ dedi.
SeedUP 2021 Demo Day Etkinliği, programı başarı ile tamamlayan 10 girişimcinin gerçekleştirdiği yatırımcı sunumları ve soru-cevap bölümleri ile sona erdi. Program bundan sonraki süreçte birebir girişimci – yatırımcı görüşmeleri gerçekleştirilerek devam edecektir.