Lisans öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri amacıyla STAR Programı hazırlanmış ve Proje tabanlı bu burs programına 2020 yılı 2. çağrısı kapsamında 12.709 öğrenci başvuru yapmıştır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde 145 farklı üniversiteden, fen, mühendislik, sağlık ve sosyal ve beşeri bilimler alanlarında 134 farklı lisans programında öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri de dâhil olmak üzere 1.500 lisans öğrencisi STAR  programına dahil edilerek öğrenciler araştırma ekosistemine erken aşamada dahil olmaları ve bilimsel araştırma tecrübesi edinmelerinin yanı sıra, 6 ay süresince aylık 750 TL burs aldı.

Proje yürütücüleri ve öğrencilerden gelen yoğun talep ve araştırma ekosisteminin ihtiyaçları doğrultusunda proje tabanlı araştırma heyecanını toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak ülkemizde proje  yapma çalışmalarının yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlamak amacıyla STAR Programının 2021 yılında bir kez daha lisans öğrencileri için çağrıya açılacağı duyurusu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 27 Eylül 2021 tarihinde ilan edilmiştir.

STAR programının 2021 yılı başvuruları iki aşamada yürütülmüş olup öncelikle 11-26 Ağustos 2021 tarihleri arasında TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen veya TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma proje yürütücüleri başvuru sistemine girerek hangi projelerine hangi bölümden öğrenci talep edeceklerini sisteme eklemişler ve toplamda 1328 proje başvurusu alınmış bunlardan 1286’sı ön inceleme aşamasını geçmiştir. Başvuruların ikinci aşamasında ise proje yürütücüleri tarafından sisteme eklenen ve ön incelemeden geçen 1286 projeye 4-15 Ekim 2021 tarihleri arasında 12117 lisans öğrencisi e-bideb.tubitak.gov.tr adresi üzerinden başvuru yaptı.

Proje yürütücüleri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde 115 farklı üniversiteden, fen, mühendislik, sağlık ve sosyal ve beşeri bilimler alanlarında 114 farklı lisans programında öğrenim gören 1.543 lisans öğrencisi STAR programına kabul edilmiştir. 1.015 farklı projede görev alacak öğrencilerimizin 862’si yani %56’sı kadınlardan oluşmaktadır. Desteklenen öğrencilerimiz araştırma ekosistemine erken aşamada dâhil olmaları ve bilimsel araştırma tecrübesi edinmelerinin yanı sıra, 6 ay süresince aylık 750 TL alacaktır.

Program kapsamında desteklenecek 1543 öğrenci arasından İstanbul Teknik Üniversitesi 162 öğrencisiyle ilk sırada yer alırken, bu üniversiteyi 136 bursiyerle Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve 126 öğrenciyle Yıldız Teknik Üniversitesi takip etti.

Fen, mühendislik, sağlık ve sosyal alanlarda 114 bölümden öğrenci STAR bursiyeri oldu. 135 bursiyerle en çok bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin kabul edildiği programda, bu bölümü 122 öğrenciyle elektrik ve elektronik mühendisliği, 119 öğrenciyle moleküler biyoloji ve genetik bölümleri izledi.

Başvuru sahipleri, BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi (https://ebideb.tubitak.gov.tr/giris.htm) üzerinden kullanıcı girişi yaparak “Başvuru Durumu” alanından sonuçlarına erişebilirler. 
 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/stajyer-arastirmaci-burs-programi-star-2021-yili-1-cagrisi-sonuclari-aciklandi