Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (BURSATTO) ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı iş birliği ile (BEBKA) 3.sü düzenlenen SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı’nın çevrimiçi tanıtım toplantısına Türkiye genelinden yoğun katılım gerçekleşti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda daha önce BURSATTO ile BEBKA işbirliğinde gerçekleştirilen SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı’nın bu yıl kapsamı genişletilerek Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) programa dahil edildi. Girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesinin hedeflendiği program kapsamında firmasını kuran girişimcilerin mentorluk faaliyetleri ile desteklenmesi ve iş fikirlerinin hayata geçirilerek sürdürülebilir kalkınması sağlanacak.

Rektör Çağlar: İstihdama Katkı Sağlamak Ana Hedefimiz

Programın açılış konuşması yapan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar “SeedUP İnovatif Girişimcilik Programlarını daha önce 2019 ve 2021 yıllarında BEBKA iş birliğiyle gerçekleştirdik. Bu sene 2023 programını gerçekleştirirken etki alanımızı genişletiyoruz” şeklinde konuştu. SeedUP Programıyla inovasyon ve girişimciliği desteklemeye devam ederken, bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak için de önemli bir rol üstlenmiş oluyoruz diyen Rektör Çağlar “Programımız yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirerek girişim sayılarını artırmayı, bölgesel kalkınmayı ve istihdama katkı sağlamayı hedefliyor. Yeni işletmelerin kurulması ve büyütülmesi bölgemizin ekonomik potansiyelini artıracak ve yeni iş olanakları sağlayacaktır. Girişimlerin başarıya ulaşması için birçok faktörün bir araya gelmesi gerekiyor, biz de programımızda girişimcilerin ihtiyaç duydukları kaynakları sağlayarak, başarıya giden yolda onlara destek oluyoruz. Böylelikle SeedUP Programı bölgedeki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

1 Milyon Dolarlık İhracat Rakamına Ulaşıldı

Programımızın başarısı, bölgesel kalkınmaya ve girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlaması ile ölçülecektir diyen Rektör Çağlar konuşmasına şöyle devam etti: “Bu nedenle, programımıza katılan girişimcilerin başarıya ulaşmaları bizim için son derece önemlidir. Geride bıraktığımız programlar neticesinde; 6 şirket kurulumu gerçekleşmiş, desteklenen projelerle istihdam olanakları sağlanmış, kurulan firmalarca toplamda 1 milyon dolara yakın ihracat rakamına ulaşılmıştır. 2019 ve 2021 programlarının başarı ile uygulanmasındaki katkılarından dolayı Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve BEBKA yöneticilerini tebrik ediyorum. Uygulanan programın girişimcilik ekosistemine ve bölgesel kalkınmaya nasıl katkı sağladığını ortaya koyan bu veriler ışığında 2023 Seed Up Programının da geniş bir alanda etkili olarak yeni girişimcileri ortaya çıkaracağına inanıyoruz.”

Hedefimiz, Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmek

Programın tanıtım toplantısında açılış konuşması yapan BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak; “Ülkemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve bu yolda güçlü bir ekosistem oluşturmak gün geçtikçe önem kazanırken kamunun düzenleyici, yol gösterici ve izleyici bir rol üstlenmesi de çok kıymetli” dedi. Ayrıca kamu tarafından girişimcilik desteklerinin uygulanmasında özel kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile stratejik iş birliklerinin yapılmasının önümüzdeki süreçte daha da önemli hale geleceğinin altını çizdi. Program BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş’ın SeedUP Bilgilendirme Sunumu ile devam etti. Programa başvuruların 31 Mart 2023 tarihi itibariyle açıldığını ifade eden Ulutaş, “Başvurular için son tarih 30 Nisan 2023. Bu tarihe kadar girişimcilerimizden başvuruları bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Başvuruların www.seedup.bebka.org.tr adresinden alındığı ifade edilen toplantının son bölümünde 2019 ve 2021 yıllarında yürütülen SeedUP Programlarında başarılı olarak şirketlerini kurmuş ve ihracata başlamış girişimciler Yusuf Taş ve Yusuf Aydın tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Katılımcılardan gelen soruların cevaplandığı program yatırımlar hakkında bilgi alışverişi ile son buldu.