“Karbon Uydu Verilerinin Analizi Teknolojileri” konulu eğitim, Uluslararası Bilim Örgütleri Birliği (ANSO) ve Karbon Uyduları Verilerinin Analizi İşbirliği (CASA) tarafından tasarlanmakta ve koordine edilmektedir. ANSO ve CASA, gelişmekte olan ülkelerdeki uluslararası topluluklar, uzay ajansları ve araştırma enstitüleri arasında karbon uydu verilerinin yaygın kullanımını destekleyen bir dizi yenilikçi kurs geliştirerek bireysel ve örgütsel etkinliği teşvik etmektedir. Katılımcıların, “Net-Sıfır Emisyon” geçişini hızlandırmak için uluslararası politikalarda çeşitli alanlarda önemli bilgi ve beceriler ile başlıca uluslararası karbon uydusu veri kümeleri ve hizmetleri ve bu verileri çok bileşenli kursların bir parçası olarak kullanacak teknolojilere ilişkin bilgi ve becerileri edinmesi hedeflenmektedir. Eğitimler; araştırmacılar, öğrenciler, fakülteler, üniversite çalışanları ve politika yapıcılardan oluşan geniş bir katılımcı yelpazesine yönelik düzenlenmektedir. Ayrıca, eğitimler karbon uydu verilerinin yaygın kullanımını teşvik edecek, temel ve uygulamalı bölgesel ve yerel karbon çalışmalarını ilerletecek ve “Net-Sıfır Emisyon” ortak hedefini daha iyi tamamlamak için gelişmekte olan ülkeler arasında işbirliğine dayalı ağlar oluşturacaktır.

COVID-19 salgını nedeniyle 14-25 Şubat 2022 tarihlerinde çevrim içi uygulama üzerinden gerçekleştirilecek eğitimlere https://casa2022.casconf.cn/ adresi üzerinden kayıt yaptırılabilmektedir. Eğitime katılmak için kullanılacak çevrim içi erişim bağlantısı yalnızca kayıt yaptıranlara gönderilecek olup eğitim kurslarını tamamladıktan sonra katılımcılara sertifika verilecektir.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/anso-ve-casa-tarafindan-karbon-uydu-verilerinin-analizi-teknolojileri-egitimi-duzenlenecektir