Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Zeki Durak, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i ziyaret etti. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Bilal Tunç’un da eşlik ettiği ziyarette Bursa ve bölgenin kalkınmasında BTÜ ve BEBKA arasında gerçekleştirilebilecek işbirlikleri görüşüldü.

BTÜ bünyesindeki Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) ve Bursa Teknoloji Transfer Ofisi’nde de (Bursatto) incelemelerde bulunan BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Zeki Durak; “Bursa Teknik Üniversitesi, sahip olduğu laboratuvar altyapısı ve akademik birikimiyle BEBKA bölgesinin kalkınmasında önemli bir yapı taşı özelliği taşıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın katkılarıyla bölgemizde sağladığımız mali destek programlarımızın yanı sıra bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz kamu, özel sektör, üniversite işbirliklerine yenilerini ekleyerek, bölgedeki sektörel ve tematik sorunlara çözümler sunacak proje ve faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Üniversite bünyesindeki tüm araştırma merkezlerini ve laboratuvarları Türkiye’nin stratejik gelişim alanları doğrultusunda yapılandırdıklarını belirtti. Rektör Karademir; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programında 23 proje ile elde ettiğimiz Türkiye birinciliği, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayları ile kurulma aşamasına gelen Teknoparkımız, YÖK kriterleri doğrultusunda %18,43 bütçe oranı ile Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ikinci üniversite olmamız, öğrencilerimizin ürettikleri teknolojik araçlarla TEKNOFEST’te elde ettikleri dereceler, Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önemin göstergeleridir. Tüm donanım ve bilgi birikimimizi paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz ortak projelere de aktarmaktayız. Bursa Teknik Üniversitesi ve BEBKA arasında Bursatto yürütücülüğünde gerçekleştirilen SeedUp İnovatif Girişimcilik Programı’nın sonuç ve yansımalarını başta TRT olmak üzere ulusal ve yerel medyada görmek tüm ekibi ve katılımcıları heyecanlandırmıştır. Benzer başarılı işbirlikleri için Bursa, Bilecik ve Eskişehir’i içeren TR41 Bölgesi’nde; ekosisteme katkı sunacak ve ekonomiye güç katacak projelerde başta yenilikçi malzemeler, otomotiv, imalat, makine ve tekstil olmak üzere savunma, robot ve akıllı sistemler, yenilenebilir enerji sistemleri, kritik teknolojiler, kimya, biyoteknoloji ve sosyal inovasyon alanlarında sanayicimizin ve paydaşlarımızın her zaman yanında olacağız.” ifadelerini kullandı.

SeedUp İnovatif Girişimcilik Programı, mali destek programları ve karşılıklı işbirliği projelerinin ele alındığı görüşmede; BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Kurt, Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Genel Sekreter ve MERLAB Müdürü Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Ertaş, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çopur, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sönmez, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Özkan, Bursatto Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kaboğlu ve Girişimcilik Koordinatörü Öğr. Gör. Fatma Saime Erdönmez de hazır bulundular.