TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2211-A Genel Yurt İçi Doktora Burs Programı, 2211-B Sosyal Bilimlere Geçiş Yurt İçi Doktora Burs Programı ve 2211-E Doğrudan Yurt İçi Doktora Burs Programı sonuçları açıklanmıştır. Başvuru sahipleri, başvuru durumları ile ilgili sonucu, BİDEB Başvuru ve İzleme Sisteminden (ebideb.tubitak.gov.tr) kullanıcı girişi yaparak “Başvurularım” alanından görüntüleyebilirler.

  • 2211-A Genel Yurt İçi Doktora Burs Programı’na 2.203 başvuru yapılmış, 578 kişi destek almaya hak kazanmıştır. 
  • 2211-B Sosyal Bilimlere Geçiş Yurt İçi Doktora Burs Programı’na 13 başvuru yapılmış, 2 kişi destek almaya hak kazanmıştır.
  • 2211-E Doğrudan Yurt İçi Doktora Burs Programı’na 41 başvuru yapılmış, 40 kişi destek almaya hak kazanmıştır.

Bursa hak kazanamayan tüm öğrencilerin e-mail adreslerine, başvuru listeleri, değerlendirme taban puanları ve desteklenememe gerekçeleri bildirilmiştir. 

BİDEB 2211 – Yurt İçi Doktora Burs Programları 2022 yılı 1. dönem başvuruları, 21 Mart-8 Nisan 2022 tarihleri arasında alınacaktır. 

BİDEB 2211-A, 2211-B ve 2211-E Yurt İçi Doktora Burs Programları kapsamında burs almaya hak kazananların listesi için tıklayınız.

ÖNEMLİ NOT: Burs almaya hak kazanan adaylardan istenecek belgelere ilişkin bilgilendirme, adayların e-posta adreslerine gönderilecektir. Bildirim yazısında istenen belgelerin BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemine (ebideb.tubitak.gov.tr) 10 Ocak 2022 (08:30) – 21 Ocak 2022 (17:30) tarihleri arasında yüklenmesi ve 25 Ocak 2022 tarihine kadar TÜBİTAK BİDEB’e ulaştırılması gerekmektedir.

Programlarımıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Değerlendirme Sistemi Hakkında Açıklamalar:

  1. 2211-A Genel Yurt İçi Doktora Burs Programı ve 2211-B Sosyal Bilimlere Geçiş Yurt İçi Doktora Programı için değerlendirme puanının hesaplanmasında çağrı duyurularında ilan edilen ağırlıklar dikkate alınarak lisans, yüksek lisans not ortalamaları, ALES puanı ve ÖSYM sıralaması kullanılır.
  2. Değerlendirme taban puanları; ALES puan türüne, üniversite yerleştirme sınavı ile bir lisans programına yerleşilip yerleşilmediğine, üniversite yerleştirme sınavı ile bir lisans programına yerleşme özel durumlarına (ek puanlı yerleşme, DGS ile ön lisans programlarından lisans programlarına yerleşme vb.), kayıtlı olunan temel bilimler doktora programına ve başvuru sahibinin YÖK 100/2000 bursiyeri olup olmadığına göre ayrı ayrı belirlenir. 
  3. BİDEB Grup Yürütme Kurulu’nun belirlediği taban puanları esas alınarak açık, şeffaf, bilimsel ve objektif kriterlere göre en yüksek puandan sıralanarak oluşturulan bursiyer aday listeleri, TÜBİTAK Başkanlık onayıyla kesinleşir.
  4. 2211-E Doğrudan Yurt İçi Doktora Burs Programı, lisans eğitimleri sırasında BİDEB bursiyeri olup lisanstan mezun oldukları dönemi takip eden dönemde lisans sonrası bütünleşik doktora öğrenimine başlayanlar veya yüksek lisans eğitimleri sırasında BİDEB bursiyeri olup yüksek lisanstan mezun oldukları dönemi takip eden dönemde yüksek lisans sonrası doktora öğrenimine başlayanları kapsamaktadır. Doğrudan yurt içi doktora bursiyeri olma koşulunu sağlayan adayların lisans veya yüksek lisans programından mezun oldukları tarihi takip eden dönemde doktora programına başlamaları ve aynı dönemde doğrudan bursiyerlik başvurusu yapmış olmaları gerekir.
     

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/bideb-2211-a-2211-b-ve-2211-e-yurt-ici-doktora-burs-programlari-2021-yili-2-donem-basvuru-sonuclari