Günümüzde bilim ve teknolojiyi topluma ulaştırmada en etkili araçlardan kabul edilen bilim merkezleri ile ilgili tüm bilgilere 7’den 77’ye herkes rahatça ulaşabilsin diye TÜBİTAK bilim merkezleri web portalını yayına alıyor. Bilim merkezleri web portalında, bilim merkezleri tanıtılıyor, bilim merkezi içeriklerine ve dünyada bulunan bilim merkezi örneklerine yer veriliyor, kısacası bilim merkezleri ile ilgili aranılan tüm bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca web portalında, TÜBİTAK destekli bilim merkezlerinin haberleri, duyuruları ve etkinliklerine de tek adreste ulaşım imkânı sunuluyor.

Web portalına https://bilimmerkezleri.tubitak.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilim merkezleri sahip olduğu sergi düzenekleri ve eğitim atölyeleriyle ziyaretçilere bilimi uygulayarak ve deneyerek eğlenceli bir şekilde keşfetme imkânı sunarken; bilim merkezlerinde gerçekleştirilen bilim söyleşileri, bilim kafeler, bilim şenlikleri gibi etkinliklerle ziyaretçilerin deneyimleri zenginleştirilmektedir.

TÜBİTAK, bilim merkezlerinin toplumumuzda bilim kültürünü yaygınlaştırmak için son derece kritik bir rol üstleneceği öngörüsünden yola çıkarak, ülkemizde bu merkezlerin kurulmasını ve yıllar içinde sayılarının artırılmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda 2008 yılından bu yana Konya, Kocaeli, Kayseri, Bursa, Elazığ ve Üsküdar Bilim Merkezleri hizmete açılmış olup; yeni bilim merkezlerinin kurulum çalışmalarına devam edilmektedir.
 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/bilim-merkezleri-web-portali-yayinda