TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası etkinlikleri kapsamında Yozgat Çalatlı köyü Hüseyin Saffet Coşkun ilk ve ortaokulunda öğrencilerle bir araya geldi.

Prof. Dr. Mandal, öğrenci ve öğretmenlere TÜBİTAK hakkında bilgi verirken, Kayseri Bilim Merkezi uzmanlarınca öğrencilerle birlikte çeşitli deneyler yapıldı. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Mandal, 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle ülkenin değişik yerlerinde planladıkların etkinliklerin ilkini Yozgat'ta yaptıklarını söyledi.

Çocuk ve gençlerle bir araya gelerek, bilim ve teknolojiye karşı içlerindeki heyecanı ön plana çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Prof. Dr. Mandal, “Kayseri Bilim Merkezimizle birlikte yarım günlük etkinliğimiz var. Öğrencilerimizle bazı deneyler yaptık. Kendileri hayatlarında belki çok zor dedikleri dezenfektan yapmayı, elektrikli motor geliştirmeyi deneyimlediler. Bilim gösterileri kapsamında sıvı azot deneyini gözlemlediler” dedi.

Gençlerimiz ve çocuklarımız bugünün değil geleceğin sorunlarını da çözecekler

Bugünün değil geleceğin sorunlarını da çözecek olan gençlere ve çocuklara duyduğu güveni dile getiren Prof. Dr. Mandal, 81 ilde 81 bilim ve teknoloji söyleşileri yapacaklarını belirtti. Prof. Dr. Mandal şöyle devam etti: “Ülkemiz teknolojiyi kullanan değil teknolojiyi üretecek, teknolojiyi tasarlayacak bunu da bilim temelli yapacak yetkinliğe sahiptir. Biz de bu çocuklarımızla geleceğimizi birlikte şekillendiriyoruz. Geleceğimizin teknoloji yıldızlarını birlikte yetiştirmek istiyoruz. Genç öğrencilerimizle gelecekte çok daha iyilerini sadece ülkemiz için değil, dünya için insanlık için yapmak istiyoruz. Şu an karşılaştığımız sorunları ve gelecekte karşılaşacağımız sorunları bilim ve teknolojiyle çözeceğiz. Bunun için de en önemli ihtiyaç olan insan kaynağımızı daha nitelikli hale getirmek istiyoruz. Bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağız.”

Öğrencileri bilime ve teknolojiye yönlendirmek istiyoruz

Öğrencilerin bilime ve teknolojiye yönlendirilmesini isteyen Prof. Dr. Mandal, “Öğretmenlerden, okul müdürlerinden, ilçe ve il milli eğitim müdürlerimizden beklentimiz; bizim bilim fuarlarımız var öğrencilerimizi bu fuarlara dâhil etsinler, teknoloji atölyelerimiz var, oraya öğrencilerimizi bekliyoruz. Önümüz açık, imkânlarımız var. Devletimizin sunduğu imkânlar var, bu hafta boyunca bu imkânları daha iyi tanıtabilmek için buralardayız. Biz çocuklarımıza, öğrencilerimize, gençlerimize güveniyoruz” diye konuştu.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/bilim-ve-teknoloji-haftasi-kutlamalari-yozgatta-basladi