Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. (Bursatto) Yönetim Kurulu Toplantısında, 2020 yılı faaliyet raporu sunulurken Genel Müdürlüğe atanan Dr. Öğretim Üyesi Cihan Kaboğlu görevi Doç. Dr. Nadir Yıldırım’dan devraldı. Toplantıya BTÜ Rektörü ve Bursatto Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arif Karademir, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Ramazan Kurt, Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Prof. Dr. Deniz Uzunsoy, Prof. Dr. Hasan Basri Koçer, Prof. Dr. Murat Ertaş, Prof. Dr. Hakan Gürkan, Doç. Dr. Ramazan Nacar, Doç. Dr. Onur Saray ve Bursatto çalışanları katıldı.

Teknoloji Transfer Ofisi’nin 2017 yılında kurulması ve 2018’de şirketleşmesi sonrasında çok başarılı çalışmalara imza attığına değinen BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, kuruluş ve sonrasındaki katkılarından dolayı Doç. Dr. Nadir Yıldırım’a teşekkür etti. Katar’daki yeni görevinde Doç. Dr. Yıldırım’a başarılar dileyen Rektör Karademir; “Bursatto, genç ve dinamik ekibiyle Üniversitemizin de akademik gücü ve teknik altyapısını arkasına alarak kısa sürede büyük başarılar yakaladı. 2244 Sanayi Doktora Programı’nda 23 proje ile elde ettiğimiz Türkiye birinciliği bunun en somut göstergesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kuruluşunu onayladığı teknopark yapılanmamızı da tamamladığımızda Bursa ve Türkiye sanayisi ile çok daha yakın ve yoğun bir çalışma ortamına kavuşacağız. Nadir Hocamızın Katar ve BTÜ arasında sağlayacağı bağlantılar ile yeni uluslararası projelerin de önünü açacağına inanıyorum. Nadir Hocamızdan görevi devralan Cihan Hocamıza da başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Bursatto çalışmalarından sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Doç. Dr. Nadir Yıldırım ve ekibine teşekkür ettiği konuşmasında; “İçinde bulunduğumuz mekânlar ve Bursatto binası bir zamanlar hayalimizdi. Bugün, birçok sanayi işbirliği ve proje başarısının yanı sıra YÖK İzleme ve Değerlendirme Raporları doğrultusunda Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ikinci üniversitesi konumundayız. Gerek Bursatto’nun kurulumunda, Teknopark aşamasına gelmesinde gerekse üniversite sanayi işbirliğine ve girişimcilik ekosistemine sağladığı katkılarından dolayı Nadir Hocamıza teşekkür ediyor, yeni görev sürecinde de işbirliğimizin devam edeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kaboğlu, Bursatto’nun 2020 yılı faaliyetlerini özetlediği sunumunda; Teknopark yapılanması ile Bursa’nın sahip olduğu sanayi altyapısını, Ar-Ge ve girişimcilik alanlarında da en üst seviyeye taşıyarak, motorlu kara taşıtları, raylı sistemler, makine, savunma havacılık ve uzay gibi Türkiye’nin öncelikli alanlarında stratejik paydaş olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Doç. Dr. Nadir Yıldırım; Türkiye ve Amerika’da farklı ticari ve akademik yapılar içerisinde uzun yıllar çalıştığını ama aralarında en profesyonel yapıyı BTÜ ve Bursatto bünyesinde bulduğunu belirterek; “Bursa Teknik Üniversitesi, çalışanın önünü açıyor. Burada Dünyada idealize edilen bir ortamda ve ekiple çalışma şansı buldum. Katkılarını hiçbir zaman eksik etmeyen Üniversite yönetimimize ve ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi. Toplantı sonunda Doç. Dr. Nadir Yıldırım’a anı plaketi takdim edildi.