COMSATS (Commission on Scienceand Technology for Sustainable Development in the South-COMSATS) ile BCSIR (BangladeshCouncil of Scientific and Industrial Research-BCSIR)arasındaki işbirliği çerçevesinde “COMSATS Doktora Sonrası Bursu” isimli bir destek programı oluşturulmuştur.

 

BCSIR, Bangledeş hükümeti tarafından finansal olarak desteklenen, multidisipliner araştırma çalışmaları yürüten özerk bir araştırma kurumudur. Gelişmekte olan ülkelerle bilimsel işbirliklerini artırmak amacıyla oluşturulan söz konusu burs programıyla doktora sonrası araştırmacılara bünyesinde araştırma olanağı sunulmaktadır.

 

İlgili destek programı kapsamında, “Biyokütle Kimyası, Doğal Ürünler ve Güneş Pili” alanlarında çalışmalar yapan, doktora derecesine sahip, en az 1 yıllık araştırma tecrübesi bulunan 45 yaşını doldurmamış bir bilim insanına, BCSIR bünyesinde, uzman bilim insanlarının rehberliğinde ortak araştırma faaliyetlerinde bulunmasına imkân tanınacaktır.

 

Burs kapsamında 6 ay süresince bursiyerin konaklama giderleri BCSIR tarafından karşılanacak olup, bursiyere ayrıca yaşam giderleri için 500 USD destek sağlanacaktır.

 

Notlar:

Programa başvurular yıl boyu açıktır. Değerlendirme sonuçları Temmuz ve Ocak aylarında açıklanacaktır. Başvuru koşulları ve detaylarla ilgili tüm sorularınızı secretarybcsir@gmail.com e-posta adresine iletebilirsiniz.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/comsats-bcsir-doktora-sonrasi-burs-programina-basvurular-alinmaya-baslandi