TÜBİTAK tarafından bu yıl 16- 22 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali alanında gerçekleştirilecek olan “Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” kapsamında TÜBİTAK ile Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) arasında iş birliği protokolleri imzalandı. Uluslararası katılımla düzenlenen yarışlar ile üniversite öğrencilerinin alternatif enerjiyle çalışan araçlar üretmesi konusunda deneyim kazanması amaçlanıyor. Yapılan iş birlikleri ile üniversiteli gençlerin yarışta edindikleri bilgi birikiminin ve pratik deneyimlerinin artması, bu alanda yapılan akademik çalışmaların otomotiv sektörü temsilcileriyle buluşması hedefleniyor. Bu hedefler doğrultusunda öğrenciler OİB, TAYSAD ve OSD’nin sağlayacağı eğitim, teknik gezi, konferans katılımı ve staj imkânlarından yararlanabilecek.

Bu yıl 15.’si düzenlenecek olan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ile ilgili ayrıntılı bilgi için challenge.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Kimdir?
1991 yılında Uludağ Taşıtlar ve Yan Sanayi İhracatçılar Birliği adıyla 246 üye, 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde Bursa’da kurulmuştur. Türkiye’nin 40 ilinde toplam 5.100 aktif üyesi ve 28,5 milyar dolar ihracatı ile OİB, otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir. Türkiye’de ihracat yapan bütün otomotiv ana ve yan sanayi şirketleri, otomotiv ihracatçılarının koordinatör birliği olan OİB’in üyesidir. 28 yıldır faaliyetlerine devam eden OİB, yıllardır sürdürdüğü ihracat liderliğine kararlılıkla devam etmektedir.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Kimdir?
TAYSAD, 1978 yılında kurulmuş olup, Türk otomotiv tedarik sanayinin tek ve en yetkin temsilcisidir. 426 üyesiyle otomotiv tedarik sanayi üretiminin % 65’ini ve ihracatının da % 70’ini temsil etmektedir. Sayısal olarak üyelerinin % 80’i Marmara, % 12’si Ege ve % 8’ide diğer bölgelerimizde faaliyet göstermektedir. Üyesi bulunan 426 firma, 200 bin’den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Üyelerinin % 25’i yabancı sermaye ortaklığı ile üretim yapmaktadır.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Kimdir?
11 otomotiv üreticisi firmanın bir araya gelmesi ile 11 Ocak 1974 tarihinde ilk kuruluş toplantısını gerçekleştiren dernek, 1630 sayılı Dernekler Kanunu’na göre gerekli şartları sağlayarak 14 Haziran 1974 tarihinde “Motorlu Kara Nakil Vasıtaları Kamyon, Kamyonet, Traktör, Otobüs ve Otomobil İmalatçıları Sanayii Derneği” adı altında kurulmuştur. 7 Kasım 1979 tarihinde yapılan tüzük değişimi ile adı “Otomotiv Sanayii Derneği” olarak değiştirilen dernek, günümüzde, her biri küresel birer oyuncu olan 14 üye firması ve geniş uzman kadrosu ile ülkemiz Otomotiv Sanayii’ni geliştirmeye yönelik çalışmalarını 45 yıldır başarı ile sürdürmektedir. OICA (International Organization of Motor Vehicle Manufacturers) üyesi olan OSD, ülkemiz Otomotiv Sanayii’ni uluslararası platformda temsil etmektedir.
 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/efficiency-challenge-elektrikli-arac-yarislari-kapsaminda-otomotiv-sektoru-ile-is-birligine