2016 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 15 Eylül 2020 tarihinde, Gaziantep Alleben Göleti’nde başladı.

TÜBİTAK çatısı altında üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen İHA Yarışları, bu yıl ilk kez Lise öğrencileri için de “Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması” adı altında düzenleniyor.

İnsansız Hava Aracı (İHA) konusundaki farkındalığı artırmak ve yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek ve bu gelişmelere katkı sağlamak, katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmak amacıyla düzenlenen Uluslararası ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması, Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde gerçekleştiriliyor.

 

Uluslararası İHA Yarışması’na yoğun ilgi

TÜBİTAK tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası İHA Yarışması, 2018 yılından itibaren TEKNOFEST kapsamında yapılmaya başlandı.

Yarışmaya üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılabiliyor. Bu yıl yarışa 324 yurt içi, 12 yurt dışı takımı olmak üzere toplam 336 başvuru geldi. Detaylı tasarım raporu 50 puan ve üstünde olan ve yarışmaya katılmasına karar verilen 115 takıma katılım desteği aktarıldı.

Yarışmaya üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılabiliyor. Yarış kapsamında TÜBİTAK’ın TUSAŞ ile yaptığı iş birliği çerçevesinde üniversiteli gençlerin staj imkânlarıyla pratik deneyimlerinin artması hedefleniyor.

 

Lise öğrencileri de artık yarışta

Lise öğrencilerinden gelen İnsansız Hava Aracı Yarışması’na katılım yönündeki talepleri dikkate alan TÜBİTAK, yarışmalara bu yıl lise öğrencilerini de dâhil etti.

Lise öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği yarışmaya başvurular 16 Şubat-30 Nisan 2020 tarihleri arasında alındı. 172 döner kanat, 117 sabit kanatta olmak üzere toplam 291 takımın başvurusu kabul edildi.

Tasarım raporlarının değerlendirilmesi sonucunda, 125 takım başarılı bulundu. Uçuş videosu gönderen 114 takımdan 79’u başarılı bulunarak lise kategorisinde yarışmalara katılmaya hak kazanarak katılım desteği aldı.

 

İlk üçe girenler ödüllerini TEKNOFEST’te alacak

Takımların uçuş görevlerini tamamlaması sonrası, 20 Eylül 2020 tarihinde ödül almaya hak kazanan takımlar ilan edilecek.

Sabit kanat ve döner kanat kategorilerinde 1. , 2. ve 3. olan takımlara ödülleri TEKNOFEST kapsamında 26-27 Eylül tarihlerinde verilecek.

Diğer kategorilerdeki ödüller Gaziantep Alleben Göleti’ndeki yarışma alanında 20 Eylül Pazar günü saat 18.00’de gerçekleştirilecek ödül töreni ile takdim edilecek.

 

Ödüller

Uluslararası İHA Yarışlarında Performans Ödülü-Birincilik Ödülü her iki kategori için 30.000 TL; Performans Ödülü–İkincilik Ödülü (her iki kategori için) 20.000 TL; Performans Ödülü–Üçüncülük Ödülü (her iki kategori için) 15.000 TL; her iki kategori için Mansiyon Ödülü 7.500 TL; her iki kategori için Yerli Yazılım Ödülü 15.000 TL; her iki kategori birincileri için TUSAŞ Özel Ödülü 12.000 TL olarak belirlendi.

Liseler Arası İHA Yarışlarında ise Performans Ödülü-Birincilik Ödülü (her iki kategori için) 20.000 TL; Performans Ödülü-İkincilik Ödülü (her iki kategori için) 15.000 TL; Performans Ödülü–Üçüncülük Ödülü (her iki kategori için) 10.000 TL; her iki kategori için Mansiyon Ödülü 5.000 TL; her iki kategori birincileri için TUSAŞ Özel Ödülü 6.000 TL olarak belirlendi.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/iha-yarismalarinda-sampiyonluk-mucadelesi-basladi