Ufuk Avrupa (Horizon Europe), Küme 2: Kültür, Yaratıcılık ve Kapsayıcı Toplumlar 2021-2022 Çalışma Programı (Work Programme), Avrupa Komisyonu tarafından 15 Haziran 2021 tarihinde resmi olarak yayımlanmıştır.

Küme 2 Çalışma programına ulaşmak için tıklayınız

Küme 2 Kültür, Yaratıcılık ve Kapsayıcı Toplumlar çağrıları üç ana hedef altında açılmıştır. Bu hedefler aşağıda verilmiştir.

  1. Demokrasi ve Yönetişim
  2. Avrupa Kültürel Mirası ve Kültürel ve Yaratıcı Endüstriler
  3. Sosyal ve Ekonomik Dönüşümler

TÜBİTAK, Türkiye’de yerleşik üniversitelerin, sanayi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının, Avrupa’dan koordinatör olarak başvuru yapmayı planlayan paydaşlarla ortaklık yapmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar sonucunda belirlenen Avrupalı koordinatörlere Türkiye’den ortak önermek için niyet beyanı dokümanları kullanılmaktadır. Türk paydaşların niyet beyanı dokümanlarını doldururken aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri beklenmektedir.

  • Öncelikle çalışma programı dokümanında yer alan 2021 yılı konu başlıklarının (örneğin “HORIZON-CL2-2021-DEMOCRACY-01-02: Economic models and modern democracies” gibi) incelenmesi ve ortak olarak yer alınabilecek konu başlıklarının belirlenmesi
  • Her başlık özelinde tek bir İngilizce formun doldurulması
  • “Short description of the organisation/researcher” kısmının kısaca, mümkünse başlık özelinde doldurulması
  • “Specific skills and proposed activities related to the topic” kısmında yalnızca o başlığa özel yetkinliklerin, tecrübelerin anlatılması ve başlığa sunulabilecek muhtemel bir projeye nasıl katkıda bulunulacağının anlatılması

Hazırlamış olduğunuz Niyet Dökümanı (Expression of Interest) dokümanlarını,  ncpcci@tubitak.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.