Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında devam eden görüşmeler kapsamında sanayicilerle buluşmaya devam eden BTÜ heyeti,  başta Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) olmak üzere, Sözal Kimya, Pilot Car ve Çilek Mobilya firmalarına ziyaretlerde bulundu.

Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında Doç Dr. Nadir Yıldırım, Doç. Dr. Ömer Koz, Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kaboğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Erdem Uzunsoy’un oluşturduğu BTÜ heyetinin ilk ziyareti NOSAB’a oldu. NOSAB Başkanı Erol Gülmez ve NOSAB Bölge Müdürü Mehmet Koçer tarafından karşılanan BTÜ heyeti  sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite sanayi işbirliği ile yetiştirilmesi ve sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının teşvik edilmesi hususunda karşılıklı fikir alış verişinde bulundular.

Daha sonra tekstil kimyasalları ve boyar maddeleri ve Masterbatch dahil olmak üzere bir çok ürün çeşidiyle sektörde adını duyuran Sözal Kimya’ya ziyarette bulunan BTÜ heyeti burada; Sözal Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, Sözal İnsan Kaynakları Müdürü Harun Çiçek ve Sözal Ar-GE Müdürü Cengiz Gülşen tarafından karşılandı. Samimi bir ortamda gerçekleşen toplantı kapsamında gerek TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı gerekse sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkat çektiği 2023 yılı hedefleri doğrultusunda sanayi üniversite işbirliği hedefleri masaya yatırıldı. Devam eden ziyaretler kapsamında ayrıca BTÜ heyeti, elektrikli araçlar konusunda sınıfının lideri ve araçlarının tamamını kendi tesislerinde entegre üretim hatlarında, üstün bir titizlik ve özen ile üreten PILOTCAR firmasına ziyarette bulundu. PILOTCAR Yönetim ve Ar-Ge Ekibi ve PilotCar Co-Founder Şükrü Özkılıç tarafından memnuniyetle karşılanan ziyaret kapsamında karşılıklı gerçekleştirilecek iş birlikleri görüşüldü.

Öğretim Üyelerimiz Sahaya İniyor

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında devam eden Tubitak 2244 sanayi doktora programı ziyaretleri kapsamında ülkemizde çocuk ve genç mobilya üretiminde ve üretim gamında önemli bir yere sahip olan Çilek Mobilya ile görüşmelerde bulunuldu. İnegöl üretim tesislerinde Ar-Ge Müdürü Murat Bulca ve Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek tarafından karşılanan BTÜ heyeti, olumlu geçen görüşme kapsamında sanayicilerimiz ile güven tazeledi. BTÜ’nün sadece teorik ders veren bir kurum değil sektör ve sanayici ile iç içe olan bir üniversite misyonunu gerçekleştirmek üzere yola çıktığını ifade eden Prof. Dr. Arif Karademir “Sanayi ve üniversite arasında güven inşa etmek üzere yola çıktık. Bizler bu protokollerle siz sayın sanayicilerimiz ve akademi arasında köprü kurma hedefindeyiz. 2244 projesi işte böyle bir proje. Sayın Cumhurbaşkanımızın azami önem gösterdiği ve dikkat çektiği bu program ile sanayicimiz katma değerli yüksek teknolojik ürünlerin üretimi ve geliştirilmesi adına dünyaya örnek olabilecek. Bizim hedefimiz bu protokollerin imzalanmasını sağlayarak ülkemizin geleceği olan iki kurum arasında köprü olmaktır ” şeklinde konuştu.