TÜBİTAK 1007-Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında, SAVTAG tarafından, “Torpido Bataryası” çağrısına çıkıldı

TÜBİTAK SAVTAG tarafından, 1007-Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında, 1007-SAVTAG-MSB-2019-01 koduyla, Torpido Bataryası (T-BAT) Çağrısına çıkıldı. Çağrı, “Uzun Ömürlü Lityum İyon Piller” kullanılarak torpido bataryası ve bu bataryalara ait şarj/deşarj birimlerinin geliştirilmesini amaçlıyor. Tanımlanan yeteneklerin geliştirilmesi maksadı ile teknolojik hazırlık seviyesi 4-6 arasında olduğu değerlendirilen Ar-Ge yoğun birden çok iş paketinin gerçekleştirilmesi ve gerçek ortamda doğrulanması bu programın ana çatısı ve kapsamını oluşturmaktadır. Çağrının İhtiyaç Makamı (İM) Deniz Kuvvetleri Komutanlığıdır.

Eğitim torpidolarında kullanılmakta olan Gümüş Oksit-Çinko (AgO-Zn) bataryaların yerine kullanılabilecek (aynı boyut ve ağırlıkta), bütünleştirilecekleri torpidolarda ilave bir tadilat gerektirmeksizin doğrudan (form-fit) kullanılabilir nitelikte tasarlanarak üretilecek lityum iyon batarya teknolojileri kullanan bir torpido batarya sisteminin (çevre elemanları ile birlikte) yerli ve milli imkanlar ile gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Proje sonunda,

  • Yurtdışı bağımlılığının ortadan kaldırılması,
  • Atış başına batarya maliyetinin düşürülmesi,
  • Genişleme ve geliştirmeye açık yeni nesil milli torpido batarya sistemleri tasarım/üretim yeteneğine yönelik altyapının yerli ve milli olarak oluşturulması,
  • Tercihen Eğitim ve Harp torpidosu batarya gereksinimlerinin tek bir batarya tipi ile karşılanması ve bu ayrımın ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Müracaat edecek firmalarda “Savunma Sanayii Güvenliği Yönetmeliği”ne uygun olarak, “Milli Gizli Gizlilik Dereceli Tesis Güvenlik Belgesi” şartı ile (dokümanları teslim alacak yetkilendirilmiş kurye dahil) projede çalışacak tüm firma personelinde “Kişi Güvenlik Belgesi” şartları aranacaktır.

Bu çağrı kapsamında proje başvuruları 1 Temmuz 2019 tarihinde alınmaya başlanacak olup, proje önerileri için son başvuru tarihi 30 Ağustos 2019 saat 17:00’dir.

Dr. Semra TAN
Bilimsel Programlar Uzmanı
Tel: 312 – 298 93 96
Fax:312 – 428 09 30
E-posta: semra.tan@tubitak.gov.tr

M. Mustafa BULDUM
Bilimsel Programlar Başuzmanı
Tel: 312 – 298 93 89
Fax:312 – 428 09 30
E-posta: mustafa.buldum@tubitak.gov.tr

Çağrı Duyurusu ve Proje İsterleri Tanımlama Dokümanlarını (PİTD) teslim almak üzere yukarıda irtibat bilgileri sunulan TÜBİTAK SAVTAG personeli ile iletişime geçilmesi gereklidir.

 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/savtagdan-1007-programi-kapsaminda-t-bat-proje-cagrisi-0