2005 yılından günümüze Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, 826 takımın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu yıl ilk kez Liseler Arası EC Yarışları düzenlenecektir. Yarışlar, TEKNOFEST 2021 kapsamında 31 Ağustos – 5 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul Park’ta üniversite öğrencilerimizin ve lise öğrencilerimizin oluşturacağı takımların katılımlarıyla aynı anda gerçekleştirilecektir.

Bu yıla kadar takımlar araç lastik ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla karşılamaktaydılar. Öğrencilerimizden gelen talep kapsamında, bu yıl Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılacak tüm takımların araç lastikleri ilk kez takımlar arasında fırsat eşitliğinin sağlanması ve yerli üretimi teşvik amacıyla, tamamen yerli ve milli bir üretici olan ANLAS Anadolu Lastik A.Ş. tarafından karşılanması için TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile ANLAS Yönetim Kurulu Başkanı Eray Savcı arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İmza töreni öncesi fabrika ziyareti yapan Prof. Dr. Hasan Mandal, üretim süreçleriyle ilgili ANLAS Yönetim Kurulu Başkanı Eray Savcı’dan bilgi aldı. Törende Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın önemi ve gelişim süreci hakkında bilgiler veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal; “Ülkemiz teknolojiyi kullanan değil, teknoloji tasarlayan, geliştiren ve üreten bir ülkeye dönüşümde hızla ilerlemektedir. Gençlerimiz bizim geleceğimiz, gençlerimize güveniyoruz. Yerli firmalarımız ile işbirliklerimiz artarak devam ediyor. Geçen yıl TEKNOFEST kapsamında 21 farklı kategoride yapılan yarışlara pandemi koşullarına rağmen 100 bin gencimiz başvurdu. Bu gerçekten heyecan verici. Yarışmalardan yedi tanesinin düzenleyicisi TÜBİTAK’tı. Bunlardan Efficiency Challenge yarışlarında verimlilik için en önemli parametrelerden biri, araçların lastikleridir. Tüm takımların araç lastiklerinin ANLAS Anadolu Lastik A.Ş tarafından dünya standartlarında geliştirilmesi ve tedariki ülkemiz için büyük bir adım, gençlerimiz için önemli bir destektir” dedi.

ANLAS Yönetim Kurulu Başkanı Eray Savcı törende yaptığı açıklamada; “ANLAS Anadolu Lastik A.Ş. 1974 yılından günümüze motosiklet, bisiklet ve özel amaçlı lastik ihtiyacını karşılayan, yüksek performanslı motosikletler için lastik geliştiren dünyanın yedi (7) büyük markasından biri olup, ürettiği lastiklerde kaliteyi şart koşmuş sektörünün lider firmasıdır. Tüm değerleriyle yerli bir firma olarak ülkenin gençlerine her zaman güvenmekte sayelerinde geleceğin pırıl pırıl olacağına inanmaktayız. Bu doğrultuda gençlerimizi desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Başarılarını görmek en büyük gurur kaynaklarımızdan” dedi.

Törene, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Prof. Dr. Hüsnü Gerengi, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkan Yrd. Bekir Çengelci, Etkinlikler Müdürü Müjdat Engin, EC Elektrikli Araç Yarışları Danışma ve Değerlendirme Kurulu üyeleri, program sorumluları ile ANLAS Anadolu Lastik A.Ş.’nin yönetici ve çalışanlarından oluşan seçkin bir heyet katıldı.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-efficiency-challenge-ec-elektrikli-arac-yarislarinin-lastikleri-anlastan