TÜBİTAK TÜSSİDE ile Boğaziçi Üniversitesi arasında, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu tarafından geliştirilen “D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı”nın, TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) aracılığıyla KOBİ'lere uygulanmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

İş birliği protokolü, 23 Ekim 2020 tarihinde, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan tarafından TÜSSİDE’de imzalandı.

Törene Prof. Dr. Hasan Mandal ve Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın yanı sıra, TÜSSİDE Müdürü İsmail Doğan, Boğaziçi Ünviersitesi Endüstri 4.0 Platformu Başkanı ve Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Akarun, Rektör Danışmanı Endüsti Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Aras katıldı.

KOBİ’lere yol haritası sunuluyor

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu tarafından geliştirilen “D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı”, Türkiye sanayisinin yüzde 99'unu oluşturan KOBİ'lerin dijital dönüşümlerinde ayrıntılı yol haritası sunuyor.

Organizasyon, müşteri, ürün geliştirme, tedarik zinciri ve üretim yönetimi olmak üzere beş boyuta odaklanan D3A ile KOBİ'ler, ihtiyaçlarını belirleyip dijital dönüşüm süreçlerini sorunsuz yürütebilecek.

Boğaziçi ile çalışmaktan mutluyuz

D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı'nın TÜSSİDE aracılığıyla KOBİ'lere uygulanmasına yönelik gerçekleştirilen iş birliği protokolü imza töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte iş yapmaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Mandal, “Dijitalleşme çok geniş bir alan ancak Boğaziçi Üniversitesi akademik yetkinliğiyle bu konuda kendi özgün modelini oluşturmuş bir üniversite. Ülkenin ihtiyaçlarına odaklanarak özel sektörün ve KOBİ'lerin dijital dönüşümünü ön plana koyan Boğaziçi Üniversitesi ile bu sürecin uygulama boyutunda önemli bir rolü olan TÜSSİDE'nin bir araya gelmesi, yeni bilgi üretim yönteminin en güzel örneklerinden biri. Bunun yanında geleceğin insan kaynaklarının yani öğrencilerimizin projelerimizin içinde yer alacak olmaları gerçek sorunlarla karşılaşmalarına olanak tanıyacak. Bu süreç, birbirini tanıyan ve birbirine güven duyan iki kurumun bir araya gelmesi sayesinde gerçekleşti. Süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Dönüşümü Türk sanayisine yaymak istiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da imza töreninde yaptığı konuşmada, günümüzde dijital dönüşümün daha da önemli hale geldiğini vurguladı. İş birliğinin, iki kurumun yıllara dayalı birikiminin bir araya gelmesinin bir sonucu olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, şöyle devam etti: “Boğaziçi Üniversitesi'nin dijital dönüşüm konusundaki çalışmaları pandemi dönemine özgü bir refleks sonucu gerçekleşmedi. Yıllardır akademisyenlerimizin öncülüğünde gerek TÜBİTAK ile gerek diğer sanayi ve teknoloji kuruluşlarıyla yürüttüğümüz çalışmaların getirdiği bir olgunluğa sahibiz ve bu olgunluğu tüm Türkiye sanayisine yaymak istiyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin bu yönde önemli bir adım olacağına inanıyoruz.”

Dijital dönüşümün küçük kurumlardan başlayıp ülkenin tamamına yayılacağını, yani mikrodan makroya büyümesi gereken bir süreç olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özkan, “Teknolojiden sosyolojiye birçok alanın yer aldığı bu süreç ülkenin tüm endüstri ekosistemini etkileyecek dönüşümün bir parçası. İş birliğimizin bu yönde hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/tubitak-ve-bogazici-universitesi-dijital-donusumun-kobilere-uygulanmasi-icin-el-ele-verdi