Türkiye ile Birleşik Krallık arasında bilimsel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olarak British Council tarafından yürütülen Araştırma Çevre Bağlantıları (Research Environment Links) Programı altında TÜBİTAK ve British Council iş birliğinde yürütülecek olan kapasite geliştirme programı çağrısı açıldı.

REL Programı, Türkiye’deki üniversite ve araştırma kurumlarındaki araştırmacıların Birleşik Krallık’taki ortaklarıyla beraber çalışarak önerdikleri kapasite geliştirme aktivitelerine finansal destek sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. REL Programı ile uluslararası işbirlikleri, eğitim programları, bilgi ve iyi uygulama örneği değişimleri ve kapasite artırımı sağlayacak proje önerileri desteklenecektir.

Hibe miktarı: Proje başına en fazla £50.000

Çağrı toplam bütçesi: £100.000

Hibe süresi: 12 aya kadar

Söz konusu çağrı öncelikli alanları aşağıda verilmektedir:

Sağlık: İlaç, Aşı,  Klinik Araştırmalar, Epidemiyoloji

Bilgi ve İletişim Teknolojileri: Yapay Zekâ, Robotik ve Mekatronik Sistemler, Otonom Sistemler, Fotonik, Kuantum Teknolojileri

Çevre Bilimleri: İklim Değişikliği, Yeryüzü Gözlemleme

Sosyal Bilimler: Arkeoloji, Tarih, Psikoloji, Sosyoloji, İşletme

Temel Bilimler: Fizik (Astronomi ve Astrofizik ile Kuantum Araştırmaları başta olmak üzere)

Son başvuru tarihi 08 Ekim 2021 olan söz konusu fon kapsamında başvurulara ilişkin detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

https://britishcouncil-cxobw.formstack.com/forms/research_environment_li…

Başvurular Birleşik Krallık’taki yürütücüler tarafından Türkiye’deki yürütücü ile ortaklık halinde doğrudan British Council web sayfasından çevrim içi olarak yapılacak, TÜBİTAK başvuru sistemi üzerinden bir başvuru yapılmayacaktır.

Çağrı ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

https://www.britishcouncil.org/education/he-science/opportunities/resear…

Çağrıyla ilgili sorularınız için: UK-REL@britishcouncil.org ya da eylem.bali@tubitak.gov.tr ile temasa geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/turkiye-birlesik-krallik-ortakliginda-research-environment-links-rel-programi-basvurulari-acildi