Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun faydalanıcısı (TÜBİTAK), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücüsü olduğu Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen Ufuk 2020’de Türkiye Faz-II Projesi dahilinde, 29 Ocak 2021 tarihinde 600’e yakın katılımcının iştiraki ile çevrimiçi olarak Ufuk Avrupa Genel Bilgilendirme Eğitimi düzenlendi.

Açılış konuşmasını, TÜBİTAK Uluslararası İş birliği Daire Başkanı Sayın Mete Karaca’nın konuşması ve sunumu ile başladı. Sayın Karaca, Türkiye’nin Ufuk 2020 performansından bahsederek, Ufuk Avrupa’daki yeniliklere, önceliklere ve misyonlara değindi. Asosiye ülkelerinin Ufuk Avrupa programına katılımı konusuna değinen Karaca, Türkiye’nin katılımı konusunda çalışmalar ve görüşmelerin devam ettiğini de belirtti. Sayın Karaca, Ufuk Avrupa ve Ulusal Koordinasyon Ofisi’nin faaliyetlerine değindikten sonra sunumunu sonlandırdı.

Etkinliğin devamında, Ufuk 2020’de Türkiye Faz- II Proje ekibi tarafından Ufuk Avrupa’nın yapısı, mali hükümleri ve Avrupa Birliği finansmanı konularına değinen sunumlar gerçekleştirilirken hem Ufuk Avrupa bütçe değerlendirmeleri hem de Ufuk Avrupa’nın önemli bileşenleri ve beklenen etkilerinden bahsedildi. Eğitim süresince katılımcıların soruları TÜBİTAK ve Proje uzmanları tarafından cevaplandı. Etkinlikte ayrıca katılımcılara anlık anket soruları da yöneltilerek katılımcıların aktif katılım olanağı sağlandı.

Yaklaşık dört saat süren etkinlik boyunca katılımcılara Ufuk Avrupa ile ilgili genel çerçevede bilgiler verilerek, faydalanabilecekleri linkler paylaşıldı. Etkinliğin son kısmında ise, Ufuk Avrupa alanında katılımcıların sorularını cevaplamak üzere bir Soru-Cevap oturumundan sonra etkinlik sona erdirildi.

NOT: Etkinlik sunumları için   https://th2020.zendesk.com/hc/en-us/articles/360018793980-General-and-Introductory-Training-on-Horizon-Europe-GIT-2- adresini ziyaret edebilirsiniz. Etkinlik kaydı ayrıca, YouTube’da TurkeyinH2020 II hesabı üzerinden paylaşılacaktır.