Türkiye, Avrupa'nın bilim ve teknoloji alanındaki politika uygulamalarının uyumlu ve ortak hale getirilmesi amacıyla oluşturulan Ufuk2020 Programında, bugüne kadar 271,4 milyon avro hibe desteği alarak, ilk kez ödediği katkı payının üzerinde bir performansa imza attı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu TÜBİTAK’ın koordinasyonunu yürüttüğü AB Çerçeve Programı Ufuk2020’ye Türkiye, 2014 yılında dahil oldu ve bugüne kadar 265,8 milyon avro ulusal katkı payı ödedi.

Avrupa'nın önde gelen kurumlarıyla ortaklıklar kurup, büyük ölçekli iş birliği projelerinde yer almayı mümkün kılan Programda Türkiye, son iki yılda güçlü bir ivme kazandı. Bu yıl açıklanan çağrı sonuçlarıyla birlikte toplamda 271,4 milyon avro hibe desteğiyle, ilk defa AB Çerçeve Programlarında ödenen katkı payından daha fazla bir kaynak Türkiye’ye geri dönmüş oldu.

“BİR İLKE İMZA ATILDI”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Varank, bu başarıda TÜBİTAK’ın öncü bir rol oynadığını ifade etti. Bakan Varank, “Türkiye uzunca bir süredir AB Çerçeve Programlarına katılıyor. Bu programlarda bir havuz sistemi söz konusu. Biz ülke olarak her sene bu havuza belli bir miktar katkıda bulunuyoruz. Ancak bu katkıların fon olarak bize dönüşü maalesef istediğimiz seviyelerde olmuyordu. Avrupa Birliği’nin 2014-2020 yıllarını kapsayan Ufuk2020 Programında bir ilke imza attık. Son 2 senede TÜBİTAK liderliğinde attığımız adımlar meyvelerini verdi. Böylece, 2000’li yılların başından bu yana tam üyesi olduğumuz AB Çerçeve Programlarında ilk kez sisteme koyduğumuzdan daha fazlasını, hem de program daha bitmeden geri aldık” dedi.

“UFUK2020’DEN DAHA ALACAĞIMIZ VAR”

2020 yılında AB Komisyonu ile yaptıkları müzakerelere de değinen Bakan Varank, bu sene Ufuk2020’ye katkı payı ödemediklerini belirtti. Bakan Varank, “Ufuk2020 kapsamında şimdiye kadar 271,4 milyon avro hibe desteği aldık. Program sonuna kadar bu miktarın daha da artmasını bekliyoruz. Bu beklentimizin temelinde, başvurusu hala devam eden 1 Milyar Avro bütçeli Yeşil Mutabakat Çağrısı ile diğer çağrılar var. Özetle, Ufuk2020’den program sonuna kadar başka bütçeler de gelecek” dedi.

“MEKİK DİPLOMASİSİ YÜRÜTTÜK”

TÜBİTAK’ın son yıllarda ulusal destek programlarında vizyoner bir dönüşüme imza attığını vurgulayan Bakan Varank, “Araştırma ve yenilik ekosistemimizde, etki odaklı ve birlikte geliştirmeyi esas alan bir yaklaşımı takip ediyoruz. Son 2 senede, yenilik ekosistemindeki tüm paydaşlarla adeta bir mekik diplomasisi yürüttük. TÜBİTAK, uluslararası işbirliklerine katılımı özendirmek için çok çeşitli destek ve ödül programları düzenledi. Ufuk2020 çağrıları resmi olarak açılmadan önce, uzmanlarımız ilgili paydaşları tespit etti, onlarla temasa geçti ve başvuruda bulunmalarını teşvik etti. Ayrıca AB’de alanında başarılı oyuncular ile ülkemiz paydaşlarını bir araya getiren, uluslararası proje pazarı etkinlikleri düzenledik. Başarılı kuruluşlarımızla yeni başvuruda bulunacaklar arasında tecrübe paylaşımını mümkün kıldık. TÜBİTAK’ın yürüttüğü bu faaliyetler firmaları cesaretlendirdi, başvurulara daha iyi hazırlanmalarını sağladı ve ülkemize katma değer olarak geri döndü.”

“YENİ İŞBİRLİKLERİNİN ÖNÜ AÇILIYOR”

Koordinatörlük Programı kapsamında verdikleri destekler sayesinde, Türk firmalarının projelere ortak olmanın ötesine geçtiğinin altını çizen Bakan Varank, “Firmalarımız artık, Avrupa’dan çok sayıda kuruluşun dahil olduğu büyük konsorsiyumları lider firma olarak koordine etmeye başladı. Ufuk2020, şirketlere finansa erişimin yanında çok daha başka avantajlar da sağlıyor.

Program kapsamında ortaya çıkardığınız ürünü, AB piyasalarına çok daha kolay satabiliyorsunuz. Çünkü ortaya Avrupa Komisyonu referanslı bir ürün koymuş oluyorsunuz. Hiç şüphesiz bu durum küresel ticareti kolaylaştırıcı bir etki de oluşturuyor. Ayrıca konsorsiyumlarda yer almanız, ortaklarınızla orta vadede yeni ticari işbirliklerinin de önünü açıyor.”

TÜBİTAK’TAN HER ADIMDA DESTEK

TÜBİTAK, Türkiye’den yapılan başvuruları teşvik etmek ve başvurulardaki başarı oranını artırmak amacıyla araştırmacılara yönelik; seyahat desteği, proje ön değerlendirme ve eğitim destekleri ile, çok ortaklı projelerde koordinatörlük görevi üstlenen Türk paydaşlara; eğitim, proje yazma, ön değerlendirme ve organizasyon gerçekleştirme destekleri de sunuyor.

BAŞARININ ARKASINDA BÜYÜK EMEK VAR

Son yıllarda AB çerçeve programlarındaki başarılarda, TÜBİTAK tarafından verilen desteklerle beraber özellikle 2019’da İstanbul’da düzenlenen ICTurkey ve Brüksel’de düzenlenen Geleceğin Şehirleri uluslararası proje pazarlarının, ulusal koordinasyon ofisinin ulusal ve uluslararası paydaşlarla yaptığı görüşmelerin ve yönlendirdiği ağ kurma faaliyetlerinin etkisi büyük oldu.

Türkiye Araştırma Alanı’nda (TARAL) yer alan paydaşlardan gelen talepler üzerine, TÜBİTAK tarafından bilgi ve eğitim günleri düzenlenmesinin yanı sıra, ulusal irtibat noktalarında, programa başvuru yapmak isteyen her türlü kurum, kuruluş ve araştırmacıya, AB Çerçeve Programı uzmanları ve başarılı kuruluşların katkılarıyla bilgilendirmeler yapıldı.

Yine Avrupa’da alanında deneyimli proje koordinatörlerinin çeşitli etkinlikler vasıtasıyla Türkiye’ye davet edilerek, üniversite ve sanayi kuruluşlarıyla görüştürülmesi, yetkinliklerin anlatılması, Türk firmalarının daha güçlü konsorsiyumlarda yer almasını sağladı.

AVRUPA BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILADI

TARAL’ın, Avrupa Araştırma Alanı (ERA) ile eşgüdüm çalışmalarından ve Türkiye’nin Ufuk2020’deki başarısından Avrupa Komisyonu'nun 2020 Yılı Türkiye Raporu’nda da takdirle söz ediliyor. Raporda, Türkiye’nin bilim ve araştırma faslı hazırlıklarının çok ileri düzeyde olduğu tespit edildi.

UFUK AVRUPA’DA BAŞARI DAHA DA ARTACAK

2020 yılında tamamlanacak Ufuk2020 Programı kapsamında gösterilen başarının, 2021-2027 yılları arasında yürütülecek 9. Çerçeve Programı Ufuk Avrupa kapsamında artarak devam etmesi amaçlanıyor.

UFUK2020 Programı ve TÜBİTAK destekleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için kurumlar ufuk2020.org.tr sitesinden faydalanabiliyorlar.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/ufuk2020de-bir-ilke-imza-atildi