Uludağ Enerji Genel Müdürü Uğur Can Yoldaş, Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı, UEDAŞ Ar-Ge Direktörü Mehmet Koç Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Bursatto ve Bursateknopark’a misafir oldu


Bursatto’nun organize ettiği buluşmada Uludağ Enerji Genel Müdürü Uğur Can Yoldaş, UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı ve UEDAŞ Ar-Ge Direktörü Mehmet Koç katılım sağladı. Rektörlük Toplantı Salonu’nda Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Beyhan Bayhan ve Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu yönetiminde gerçekleşen toplantıda Bursatto yönetimi, Bursateknopark yönetimi ve ilgili akademisyenler de hazır bulundu.

Üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekilen toplantıda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beyhan Bayhan, sanayide başarılı çalışmalar yürüten her iki firmaya da destek vermeye hazır olduklarını kaydetti. Geliştirilecek üniversite sanayi işbirliklerinde özellikle proje bazlı çalışmaların hedeflenmesinin isabetli olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi. Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite sanayi işbirliği ile yetiştirilmesi amacıyla geliştirilen TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında işbirliği yapmaya hazır olduklarını bildirmiştir.

Uludağ Enerji Genel Müdürü Uğur Can Yoldaş ise kurum olarak uygulamada oldukları AB projelerinin bulunduğunun altını çizerek bu tür projelerin sayısının BTÜ’lü akademisyenlerin katkıları ile artırmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca kurumlar arasında yapılacak olan protokol vasıtası ile belli bir sayıda BTÜ’lü öğrencinin zorunlu yaz stajlarını kurumlarında yapabilmelerine olanak sağlayacaklarını bildirdi. Genel Müdür Yoldaş sözlerinin sonunda Bursa Teknik Üniversitesi tarafından uygulanan İşletmede Mesleki Eğitim Programının (İMEP) öğrencilerin mesleki gelişimlerini hızlandıracak bir uygulama olduğuna değindi. Bu uygulama ile zorunlu yaz stajlarının yanı sıra en az bir dönem aday mühendis olarak işletmedeki süreçlerde yer alacak öğrencilerin deneyim sahibi olacaklarını ifade etti.

Toplantının devamında teknopark ve teknoloji transfer ofislerinin işleyişi hakkında bilgi verilerek olası işbirlikleri üzerine fikir alışverişi yapıldı.