Birinci Aşama Uluslararası Başvuru için Son Tarih: 15 Şubat 2019

TÜBİTAK Başvurusu:   

Açılış Tarihi: 5 Ocak 2019 Kapanış Tarihi: 22 Şubat 2019

Nâdir Hastalıklarda ERA-NET Araştırma Programları’nın (www.e-rare.eu) devamı niteliğindeki Nâdir Hastalıklarda Ortak Programı (European Joint Programme on Rare Diseases – EJP RD) 1. Uluslararası Ortak Çağrısı (Joint Transnational Call- JTC) 17 Aralık 2018 tarihinde açıldı.

23 farklı ülkeden 32 fonlayıcı kuruluş ve Avrupa Komisyonu tarafından ortaklaşa desteklenecek çağrıya ülkemiz adına TÜBİTAK destek vermektedir. Amacı nâdir hastalıklar alanında araştırmalar yapan, farklı ülkelerden bilim insanlarını biraraya getirerek uluslararası ve disiplinlerarası Ar-Ge işbirliklerini geliştirmek olan EJP RD JTC2019’un çağrı başlığı “Nâdir hastalıkların teşhisi ve/veya hastalığın ilerleyişi ve hastalık mekanizmalarının araştırılmasını hızlandıracak uluslararası araştırma projeleri – (Transnational research projects to accelerate diagnosis and/or explore disease progression and mechanisms of rare diseases.)” olarak belirlendi.

2 aşamalı başvuru ve değerlendirme süreci izlenecek çağrıya ön-proje-önerisi ve tam-proje-önerisi olmak üzere iki defa başvuru alınacaktır. Son başvuru tarihi 15 Şubat 2019 olan çağrıda, bağımsız hakemlerden oluşan uluslararası bilimsel değerlendirme komitesinin puanlaması esas alınacak. Komitenin başarılı bulduğu proje önerileri, 2. aşamaya geçerek, tam başvuru yapmaya hak kazanmış olacak. 2. aşamaya geçen projelerin yürütücülerinden Mayıs (2019) ayı başında açılacak 2. Aşamaya tam-proje önerisi ile başvuru yapmaları istenecek. 11 Haziran 2019 tarihine kadar alınacak başvuruların değerlendirme sürecinin ise Ekim 2019’da tamamlanarak sonuçların bildirilmesi planlanmakta.

Çağrıya katılım sağlayan ülkelerle fonlayıcı kuruluşlar ve başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgilere http://www.ejprarediseases.org/ ağ sayfasından ulaşabilirsiniz.

EJP RD JTC2019 Çağrısı Sekreteryası’na sorularınız için:

Dr. Katarzyna Saedler, e-mail: katarzyna.saedler@dlr.de

Dr. Michaela Fersch, e-mail: michaela.fersch@dlr.de

Dr. Ralph Schuster, e-mail: ralph.schuster@dlr.de

 

Türkiye’den çağrıya katılım sağlayacak araştırmacılar için ÖNEMLİ NOT:

Türkiye’den çağrıya katılım sağlayacak araştırmacıların TÜBİTAK’tan destek talep edebilmesi için https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr/ ‘ye online başvurularını 22 Şubat 2019 tarihine kadar yapmak zorundadır. Sistem başvurulara 5 Ocak 2019 tarihinde açılacaktır.

Proje ve çağrıyla ilgili sorularınız; TÜBİTAK Başvuru Süreci hakkında bilgi almak için  http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/3125/ejprd_jtc2019_bilgino… notunu inceleyiniz vaya TÜBİTAK EJP RD Projesi Sorumlusu Dr. Jale Şahin’le iletişime geçiniz.

 

e-posta: EJPRD@tubitak.gov.tr

telefon: 0312 298 1796