19 Mayıs 2021’de, Avrupa Komisyonu temsilcileri ve EGVIA’dan paydaşlar gelecekte faaliyetlerine başlayacak olan ortak-programlanmış (co-programmed) 2Zero Ortaklığının tanımını yapacaklardır. Detaylı program kısa süre içinde linkte duyurulacaktır.

2ZERO (Towards zero emission road transport) Ufuk Avrupa Programı’nda faaliyete geçmesi planlanan, sıfır emisyonlu kara araçlarına yönelik araştırma ve inovasyon projelerinin destekleneceği  Ortaklık yapısıdır.

Ufuk2020 Programı’ndaki çevre dostu araçlar (EGVIA) yapısının devamı niteliğinde olacak 2ZERO Ortaklığı’nın çağrıları kapsamında; bataryalı elektrikli araçlar, hidrojen yakıt pilli elektrikli araçlar, bataryalı elektrikli araçların enerji sistemlerine ve şarj altyapısına entegrasyonu, elektromobilite faaliyetlerinin yük ve yolcu kara taşımacılığında yaygınlaştırılması, sürdürülebilir ve yenilikçi karayolu ulaşımına yönelik döngüsel ekonomi ilkelerinin uygulanacağı projelerin desteklenmesi beklenmektedir.

2ZERO yapısı birliğine (EGVIA for 2Zero not-for-profit association) otomotiv endüstrisi, elektrikli araçlar şarj şirketleri, kamu otoriteleri, üniversiteler ve araştırma merkezleri, enerji tedarikçileri, enerji dağıtım şirketleri üye olabilecektir

19 Mayıs’ta düzenlenecek tanıtım etkinliğini Haziran ayında 4 farklı “Get Lunch with 2Zero” çevrimiçi toplantısı izleyecektir. Çevrimiçi toplantıların her birinde ortaklığın faaliyetlerini yapılandıran ve Ar-Ge önceliklerini sağlamak için etkileşimde bulunan bir bileşeni sunulacaktır:

 

  • Bileşen 3 “Sıfır emisyonlu egzoz borusu için yenilikçi konseptler ve hizmetler” – 1 Haziran 12 00- 13 00
  • Bileşen 2 “BEV’nin enerji sistemine ve ilgili şarj altyapısına entegrasyonu” – 8 Haziran 12 00-13 00
  • Bileşen 1 “BEV ve FCEV için araç teknolojileri ve araç tahrik çözümleri” – 15 Haziran, 12 00- 13 00
  • Bileşen 4 “Sürdürülebilir ve yenilikçi karayolu hareketliliği çözümleri için LCA ve döngüsel ekonomi yaklaşımları” – 22 Haziran 12 00 – 13 00

Not: Belirtilen saatler Orta Avrupa Zaman Dilimi içindir.

2Zero ortaklığı ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için 2Zero – Yeni bir Avrupa Ortaklığı için Taslak Dökümanı için lütfen tıklayın.

Sorularınız için ncptransport@tubitak.gov.tr adresimiz aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.