Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından bilim insanlarını öğrencilerle buluşturarak toplumumuzda bilim farkındalığını ve okuryazarlığını geliştirmek, bilim dünyası ile toplumumuzun bilim iletişimini arttırmak amaçlarıyla 15 Mart – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek Bilim Söyleşileri etkinlik kuralları yayınlandı.  

Bilim Söyleşileri, alanında uzman bilim insanlarını; ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerle bir araya getiren, yaklaşık 1-1,5 saatlik sunum ve soru-cevap bölümlerinden oluşan etkinliklerdir.

2014 yılında başlatılan Bilim Söyleşileri programı kapsamında 1400’e yakın etkinlikte 250.000’den fazla öğrenciye ulaşılmıştır.

Türkiye’deki üniversitelerde öğretim üyesi olan ya da doktorasını tamamlamış öğretim görevlisi olarak görev yapan bilim insanları “Konuşmacı” olarak başvuru yapabilirler. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim öğretim hizmeti veren devlet okulları ve bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM), Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri ve genç ofisler, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kültür merkezleri ile müze ve kütüphaneler, TÜBİTAK tarafından desteklenen bilim merkezleri ile Deneyap Teknoloji Atölyelerinde görev yapan öğretmen/eğitmenler, Bilim Söyleşilerine ev sahipliği yapmak üzere başvuru yapabilirler.

Detaylı bilgi ve başvuru için; https://bilimsoylesileri.tubitak.gov.tr/tr

Konuşmacı ve ev sahibi kurum başvurusu için son tarihi: 14 Şubat 2022

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/bilim-soylesileri-etkinlik-kurallari-yayinlandi