Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ana yararlanıcısının TÜBİTAK olduğu ve sözleşme makamı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olan Ufuk 2020’de Türkiye – II projesi kapsamında 18 Şubat 2020 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi/ İstanbul’da TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ECSEL Bilgi günü etkinliği  düzenlenecektir. ECSEL Ortak Girişimi 2020 yılı çağrısı 5 Şubat 2020 tarihinde açılacaktır. Uluslararası başvuru sürecinde, ECSEL projelerinde Türkiye’den de kurum ve kuruluşlar yer alabiliyor. Türkiye ulusal paydaşları için çağrıyı toplam 5 Milyon Avro bütçeyle destekliyor. 

18 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilecek etkinlikte, Elektronik Bileşenler ve Sistemler alanında faaliyet gösteren uzmanlar bir araya gelerek  ECSEL çağrılarına yneönelik proje fikirlerini paylaşabilecektir. ECSEL 2020 yılı  çağrısı hakkında bilgi sahibi olmak, çağrılara yönelik yeni ortaklıklar oluşturmak ve iletişim ağını genişletmek için etkinliğin faydalı bir platform olacağı değerlendiriliyor.

Etkinlik taslak programı için lütfen tıklayınız.

Etkinliğe katılım için kayıt yaptırılması zorunludur, etkinliğe kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Etkinliğe katılım sağlayacak Avrupa’lı paydaşlarla yüz yüze görüşme fırsatı sağlanacaktır, ikili görüşme randevularınızı etkinlik kayıt sayfasından talep etmeniz gerekmektedir. Görüşme talepleriniz değerlendirilmesi için, proje fikri ve kurum tanıtımı kısımlarının eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Çağrı ile ilgili daha detaylı bilgilerin yer aldığı dokümanlara ulaşmak için lütfen https://www.ecsel.eu/calls/calls-2020 adresini ziyaret ediniz. ECSEL 2020 çağrı konu başlıklarının yer aldığı ECS-SRA 2020 (Strategic Research Agenda) dokumanı için lütfen tıklayınız.

Notlar:

ECSEL çağrısına başvuru ve değerlendirme iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Uluslararası proje önerileri bağımsız uluslararası bilimsel değerlendirme panelleri vasıtasıyla değerlendirelecek. Format, konu, kapsam, bilimsel içerik ve ulusal başvuru koşulları açısından yeterli bulunan projelerin yürütücülerinden ikinci aşama başvuruları (full-proposal) istenecek.

Proje önerilerinde yer alan her araştırma ekibi, Avrupa Komisyonu ve kendi ülkesindeki çağrı metninde belirtilen fonlayıcı kurum tarafından ve ilgili kurumun yerel mevzuat ve esaslarına göre desteklenecek. Ulusal destek başvuruları şu şekilde gerçekleşecek:

Konsorsiyuma Türkiye’den dahil olan Üniversite/Araştırma Merkezleri/Sanayi Kuruluşları ve KOBİ’ler; TÜBİTAK tarafından 1071- Uluslararası Araştırma Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin ve Uluslararası Ar-Ge İşbirliklerine Katılımın Artırılmasına Yönelik Destek Programı” kurallarına uygun şekilde desteklenecek. ECSEL 2020 ulusal çağrı kuralları çok yakında sayfamızdan duyurulacaktır.

 

ECSEL 2020 Uluslararası Çağrı Takvimi:

05 Şubat 2020 : Çağrının açılma tarihi

05 Mayıs 2020 : Birinci aşama RIA ve IA başvurularının teslimi için son gün (17:00 CET)*

Haziran 2020 : Birinci aşamadan geçen projelerin ikinci aşama başvurusuna davet edilmesi

16 Eylül 2020 : İkinci aşama başvurularının teslimi için son gün (17:00 CET)

Kasım 2020 : İkinci aşama başvurularının sonuçlarının duyurulması

ECSEL 2020 TÜBİTAK Ulusal Çağrı Takvimi:

12 Mayıs 2020: Birinci aşama ARDEB-1071 online başvurusu ve elektronik imzalarının tamamlatılması için son gün (Öngörü olarak belirtilmiştir, kesin tarih tekrar duyurulacaktır)

ECSEL Hakkında:

Ufuk2020 Programı kapsamında desteklenen Ortak Girişimleri’nden biri olan Electronics Components and Systems for European Leadership (ECSEL JU), elektronik komponent ve sistemler alanlarında faaliyet göstermektedir. Pazara daha yakın, ürüne dönüştürülmesi daha kolay ve teknoloji olgunluk seviyesi daha yüksek olan projelerin desteklendiği ECSEL projelerinde Türkiye’den de kurum ve kuruluşlar yer alabilmektedir.

ECSEL programına, uluslararası çağrı başvuru sistemi olan “Funding and Tenders Portal” üzerinden online olarak proje başvurusu yapılmaktadır. Ülkemiz araştırmacılarının, çağrı ortağı ülkelerdeki kuruluşlarla oluşturdukları konsorsiyum ile büyük ölçekli proje önerilerini sunması beklenmektedir. Projeyi sunan konsorsiyumun en az 3 farklı ülkeden 3 farklı kurumdan oluşması gerekmektedir.

Çağrı kapsamında fonlanacak araştırma taslak başlıkları aşağıda verilmektedir:

Key Applications:

1.         Transport and Smart Mobility

2.         Health and Well-being

3.         Energy

4.         Digital Industry

5.         Digital Life

Essential Capabilities:

1.         Systems and Components: Architecture, Design and Integration

2.         Connectivity and Interoperability

3.         Safety, Security and Reliability

4.         Computing and Storage

5.         Process Technology, Equipment, Materials and Manufacturing for Electonic Components and Systems

 

İRTİBAT NOKTALARI:

Avrupa Birliği Çerçeve Programları:

Ezgi BENER:

Telefon: 0312 298 1785

Utku ÇETİN:

Telefon: 0312 298 1775

E-Posta:ncpict@tubitak.gov.tr