2017 yılında EMBL ve Maria Sklodowska-Curie Programı tercihen farklı birimlerde yer alan en az 2 araştırma grubu içeren 20 doktora sonrası araştırmacıya EIPOD Programı kapsamında destek verecek. Programda yer alan her proje EIPOD’a resmî ev sahipliği yapmak üzere, EMBL’den 1 bilimsel danışman içermekte. Tüm projelerin EMBL partner laboratuvarlarıyla işbirliği içinde olması gerekmekte olup, endüstri ve akademiden gelen dış ortaklar da projelerde yer alabiliyor.

EIPOD Programı gereği, başvuru sahibi genç araştırmacılar, araştırma projesi önerisi hazırladıktan sonra projenin içeriğine son halini vermek amacıyla, projeye ev sahipliği yapacak olası EMBL danışmanı ile doğrudan iletişime geçmek zorunda. EMBL araştırma birimlerine, https://www.embl.de/training/postdocs/02-entry_routes/research_units/index.html,  başlıklarına ise https://www.embl.de/training/postdocs/02-entry_routes/research_topics/index.html bağlantısından erişilebilir.  

Kimler Başvurabilir?

EIPOD burs programına tüm uluslardan doktora sonrası araştırma yapmak isteyen araştırmacılar başvurabilir. Bununla birlikte, başvuru sahibinin mükemmellik seviyesinde disiplinlerarası çalışmalar yapmakta olması gerekiyor. Başvuru sahibi, doktora derecesine, ya da 4 yıl boyunca tam zamanlı araştırma tecrübesine sahip olmalı. Hâlihazırda başka bir enstitüde doktora sonrası araştırma yapmakta olan araştırmacılar programa başvuru yapabilir. Hâlen EMBL’de çalışmakta olan araştırmacılar başvuru son tarihine göre, son 3 yılda EMBL’deki çalışma süresi 12 ayı geçmemek koşuluyla programa başvurabilir. 

Başarılı adaylar, EIPOD programıyla birlikte EMBL Doktora Sonrası Araştırma Programı’na da katılacak; böylece EMBL’de ileri seviye eğitim ve kariyer fırsatlarına sahip olacak.

 

 

Notlar:

Başvurular EMBL’ye doğrudan yapılır.

Program hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

EMBL program ve destekleri hakkında tüm sorularınızı embl@tubitak.gov.tr e-posta adresine göndrebilirsiniz.

Önemli Tarihler

14 Eylül

Başvuru için son tarih

15 Eylül- 10 Ekim

Başvuruların uygunluk değerlendirmesi

10-15 Ekim

Mülâkata seçilenlerin listesinin açıklanması

16 Ekim

Seçilen adaylara davetiye gönderilmesi

Başvurusu reddelinlere bilgi verilmesi

27-28 Kasım

Seçilen adayların EMBL merkezlerine ziyareti

29 Kasım

Seçilen adayların EMBL Heidelberg Merkezi’ni ziyareti

30 Kasım

Mülâkat (EMBL Heidelberg)

7 Aralık

Desteğe hak kazanan adayların bilgilendirilmesi