Güney Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde (KIST) yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilere bir hazırlık niteliğinde olan KIST Staj Programı (KIST – Korea Institute of Science and Technology – School Internship Program) 13 Eylül 2021 tarihinde başvurulara açılıyor. 

Staj dönemi boyunca mevcuttaki üniversitelerinde öğrencilik statüleri devam edecek olan öğrenciler programa başvurabilmektedir. Üniversitelerinden mezun olmuş kişiler staj programının kapsamı dışındadır. 

Başvurular KIST School internet sitesi üzerinden yapılmalıdır. KIST School internet sitesi için tıklayınız

Staj Programı aşağıdaki araştırma alanlarını kapsayacaktır.

• Biyomedikal Bilim ve Teknolojiler
• Enerji & Çevre Teknolojileri
• Nanoteknoloji ve Bilgi Teknolojileri

KIST Staj Programı Broşürü için tıklayınız

KIST Staj Programı 2022 Bahar Dönemi Başvuru Kılavuzu için tıklayınız

Staj dönemi: 1 Şubat 2022 – 31 Ağustos 2022
Son başvuru tarihi: 29 Ekim 2021

Önemli Bilgiler

KIST School Staj Programı, KIST yüksek lisans veya doktora programlarına başvurmayı planlayan öğrenciler için tasarlanmış (Preliminary Internship Program), öğrencileri Kore’de İngilizce yeterlilik, Korece ve Ar-Ge faaliyetleri açısından yüksek lisans veya doktora programlarına hazırlamayı amaçlayan bir programdır. Bu kapsamda, 2022 Sonbahar dönemi KIST yüksek lisans/doktora programlarına başlamayı hedefleyen adayların KIST School Staj Programına başvurması gerekmektedir. 

KIST School Staj Programı, lisansüstü eğitime hazırlık amacıyla tasarlandığı için başvuru sahiplerinin programı yalnızca 6 aylık bir staj dönemi olarak değil, akademik hazırlığı da içeren en az 2 yıllık bir lisansüstü program olarak değerlendirmesi tavsiye edilmektedir. Staj dönemi sonunda KIST lisansüstü programlarına kabul alma garantisi olmamakla birlikte, KIST School öğrencileri lisansüstü program başvurularında daha avantajlı konumda değerlendirilmektedir. 

Başvuru öncesinde KIST School Staj Programı Kılavuzu’nun mutlaka incelenmesi faydalı olacaktır.  

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/guney-kore-bilim-ve-teknoloji-enstitusu-kist-2022-bahar-staj-basvurulari-basliyor