UNESCO’nun Doğa Bilimleri Sektörü içindeki iyi uygulama örneklerinden biri UNESCO ve L’Oreal Vakfı arasındaki işbirliği ile oluşturulan Genç Bilim Kadınlarına Destek Programı’dır.

UNESCO ve L’Oreal ortaklığında uluslararası “For Women In Science” programının bir uzantısı olan “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları Ulusal Programı”, 2003 yılından itibaren Türkiye’de başarıyla yürütülmektedir. UNESCO Milli Komisyonu ve L’Oreal Türkiye işbirliğiyle ülkemizdeki bilim kadınlarının bilimsel çalışmalarının teşvik edilmesi maksadıyla 2021 yılında da burs verilecektir.

Burs kapsamında Yaşam Bilimleri (Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Moleküler Genetik, Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Farmakoloji, Fizyoloji, Sağlık Enformatiği dâhil Biyoinformatik, Nörobiyoloji, Biyoloji'de Biyomedikal ve Yapay Zekâ araştırmaları) ve Fiziki Bilimler (Temel Bilimler (yaşam bilimleri hariç) ve Mühendislik, Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nanomalzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller, Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik) alanlarında araştırma yapmakta olan, burs başvurularına ilişkin ilan yılının 31 Aralık günü (2020) itibariyle 40 yaşından gün almamış olan ikişer genç kadın araştırmacı bu program çerçevesinde 120.000 Türk Lirası değerinde birer yıllık burs ile desteklenecektir.

Son başvuru tarihi 20 Şubat 2021 olan L’Oréal-UNESCO Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları başvuruları www.forwomeninscience.com adresinden online olarak yapılmakta olup, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi ilgili linkte (https://www.forwomeninscience.com/en/fellowships) sunulmaktadır. Burs hakkında bilgiye UNESCO Türkiye Milli Komisyonu web sitesinden de (http://www.unesco.org.tr) erişilmesi mümkündür. 
 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/loreal-unesco-ulusal-genc-bilim-kadinlarina-destek-burslari-2021-ilani-yayinlandi