Ülkemizde, kapsamlı ve sürdürülebilir bir nadir hastalıklar araştırmaları ekosistemi oluşturmak amacıyla TÜBİTAK İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü tarafından 11 Haziran 2019 tarihinde Nadir Hastalıklar Araştırmaları Bilgi Günü İstanbul, Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Yerleşkesi, ACURare’de gerçekleşecek.

Nadir hastalıklar hasta organizasyonları ile bu alanda araştırma yapan bilim insanları, araştırmacı ve klinisyenlerin bir araya geleceği bilgi gününde, araştırmacı-klinisyen-hasta bağlantısının kurulması; nadir hastalıklar araştırmalarında temel bilim ve klinik araştırmaların ortaklaşa yürütülmesi; nadir hastalıklar hasta organizasyonlarının araştırma projelerinde etkin rol alması için network oluşturma çalışması yapılacak. 

Ayrıca, TÜBİTAK’ın ortağı olduğu, Avrupa Komisyonu’nun desteklediği Ufuk2020 Nadir Hastalıklarda Avrupa Ortak Programı’nın (European Joint Programme on Rare Diseases – EJP RD –  http://www.ejprarediseases.org/) tanıtılacağı etkinlikte, katılımcılara EJP RD kapsamında açılacak 2020 yılı uluslararası ortak araştırma projeleri çağrısı hakkında bilgi verilecek. 

Bilgi gününün öğleden sonraki bölümünde ise ülkemizde nadir hastalıklar araştırmaları paydaşları olan, hasta organizasyonlarıyla araştırmacı ve klinisyenlerin işbirliklerinin teşvik edileceği, ülkemizin nadir hastalıklar araştırmalarında önceliklerinin ortaya konulacağı araştırma projeleri konuları belirlenecek. 

Kimler Katılabilir?

Nadir Hastalıklar Araştırmaları Bilgi Günü’ne, nadir hastalıklar alanında faaliyet gösteren hasta organizasyonları temsilcileri ve üyeleri, bilim insanları, araştırmacılar, klinisyenler ve hasta hakları savunucuları davetlidir. 

Etkinlik programı için tıklayınız. 

Son kayıt tarihi:  7 Haziran 2019

Etkinliğe kayıt için tıklayınız.

Konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi TÜBİTAK İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü’nden Ufuk2020 EJP RD Projesi Türkiye Koordinatörü Dr. Jale ŞAHİN’e,  ejprd@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/nadir-hastaliklar-arastirmalari-bilgi-gunune-katilim-icin-son-kayit-tarihi-7-haziran-2019