Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Lisans düzeyinde öğrenim gören gençlerimizin TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen veya TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerine dahil edilerek Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmelerini sağlamak amacıyla Stajyer Araştırmacı Burs Programı 2021 yılı 2. çağrısı öğrencilerin başvurularına açılmıştı.

Proje yürütücüleri tarafından sisteme eklenen ve ön incelemeden geçen 66 farklı ilde 277 farklı kurumda yürütülen toplam 1394 projeye 31 Mart-9 Mayıs 2022 tarihleri arasında 5372 lisans öğrencisi e-bideb.tubitak.gov.tr adresi üzerinden başvuru yaptı ve yapılan ön inceleme sonucunda 12 öğrenci elendi.

Proje yürütücüleri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde 116 farklı üniversiteden, fen, mühendislik, sağlık ve sosyal ve beşeri bilimler alanlarında 123 farklı lisans programında öğrenim gören 682’si erkek ve 830’u kız olmak üzere 1.512 lisans öğrencisi STAR programına kabul edilmiştir. Desteklenen öğrencilerimiz araştırma ekosistemine erken aşamada dâhil olmaları ve bilimsel araştırma tecrübesi edinmelerinin yanı sıra, 6 ay süresince aylık 1250 TL burs alacaktır.

Program kapsamında desteklenecek olan 1512 öğrenci arasından Orta Doğu Teknik Üniversitesi 170 öğrencisiyle ilk sırada yer alırken, bu üniversiteyi 129 bursiyerle İstanbul Teknik Üniversitesi ve 98 öğrenciyle Yıldız Teknik Üniversitesi takip etti.

Başvuru sahipleri, BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi (https://ebideb.tubitak.gov.tr/giris.htm) üzerinden kullanıcı girişi yaparak “Başvuru Durumu” alanından sonuçlarına erişebilirler.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/stajyer-arastirmaci-burs-programi-lisans-2021-yili-2-cagrisi-sonuclari-aciklandi