Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve yüzbinlerce genç mucidi bir araya getiren TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde, TÜBİTAK bu yıl da birbirinden heyecanlı yarışmalarla ve etkinliklerle yerini alacak.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından bu yıl ilk kez “Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması” düzenlenecek. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması ve Uluslararası İHA Yarışması’nın yanı sıra, bu sene TEKNOFEST’te bir ilke daha imza atılacak. İnsansız Hava Araçları Yarışları, bu yıl ilk kez lise öğrencileri arasında gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST’in bu yılki ilklerinden biri: Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması

TÜBİTAK tarafından Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde ilk kez düzenlenen Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına lise öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

16 Şubat–30 Nisan 2020 tarihleri arasında başvuruların alındığı yarışmaya, toplam 291 takımın başvurusu kabul edildi.

TEKNOFEST kapsamında, Gaziantep Alleben Göletinde 16-20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmada, her bir kategoride birincilere 20.000 TL, ikincilere 15.000 TL ve üçüncülere 10.000 TL ödül verilecek. Yine her iki kategoride 5.000 TL Mansiyon ödülü ile 6.000 TL TUSAŞ Özel ödülü verilecek.

Yurt dışı takımları Uluslararası İHA Yarışması’nda!

İHA konusundaki farkındalığı arttırmak ve yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek ve bu gelişmelere katkı sağlamak, aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmak amacıyla, 2016 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, 2018 yılından itibaren TEKNOFEST kapsamında yapılmaya başlandı.

Bu yıl yarışa 324 yurt içi, 12 yurt dışı takımı olmak üzere toplam 336 başvuru geldi.

Sabit ve döner kanat kategorilerinde gerçekleştirilen Uluslararası ve Liseler Arası İHA Yarışması, 15-20 Eylül tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gençler Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında hünerlerini sergileyecek

Öğrencilerin araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanmasını sağlamak, öğrencilerin konuyla ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmesini teşvik etmek, alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmak ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda halkın ilgisini çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla, TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına bu yıl Türkiye’den 115, yurt dışından 2 takım (K.K.T.C ve Hindistan) olmak üzere toplam 117 başvuru yapıldı.

Başvuruların 103’ü Elektromobil, 14’ü Hidromobil kategorisinde oldu. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, geçen yıl olduğu gibi bu sene de TEKNOFEST kapsamında Kocaeli Körfez Yarış Pistinde, 1-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Yarış kapsamında daha önce yarışa katılmış olan takımlara 10.000 TL, ilk kez yarışa başvuran takımlara 35.000 TL hazırlık teşvikleri veriliyor. Performans, yerli ürün teşvik, verimlilik rekor, teknik tasarım, görsel tasarım, kurul özel ve tanıtım ve yaygınlaştırma teşvik kategorilerinde 3.000 ile 40.000 TL arasında ödüller veriliyor.

TÜBİTAK MAM’dan bir ilk!

Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, inovasyon ve yüksek teknoloji alanlarındaki çalışmaları özendirmek, biyoteknoloji ve biyomühendislik alanlarında farkındalık oluşturmak ve bu alanda gerçekleştirilecek inovatif fikirleri ödüllendirmek amaçlarıyla, TÜBİTAK MAM tarafından bu yıl ilk kez düzenleniyor.

Proje kategorisi ve fikir kategorisi olmak üzere iki ayrı kategorisi bulunan yarışma fizik, kimya, matematik gibi temel bilimlerden; mühendislik, sosyal bilimler ve uygulamalarına kadar geniş bir spektrumun ilgi alanına girmekle beraber biyolojik sistemlerin teknolojik uygulamalarını kapsıyor.

24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek yarışmaya Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılıyor.

Fikir kategorisine yurtdışından 8, yurtiçinden 230 olmak üzere 238; Proje kategorisine yurtdışından 6, yurtiçinden 198 olmak üzere 204; toplamda ise 442 takımın başvurusu alındı.

Proje Kategorisinde birinciye 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye 5.000 TL; Fikir Kategorisinde birinciye 10.000 TL, ikinciye 5.000 TL, üçüncüye 3.000 TL ödül verilecek.

Roket Yarışmasında nefesler tutulacak

Öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlayan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen TEKNOFEST Roket Yarışması’na, TÜBİTAK SAGE sponsorluğunda 509 yerli ve 7 yabancı takım başvuruda bulundu.

Alçak, orta, yüksek irtifa olmak üzere üç kategoride gerçekleştirilen yarışmada 82 takım finalist olmaya hak kazandı. Finale kalan takımlara 2 gün süreyle çevrimiçi olarak model roketçilik eğitimi verildi. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Yüksek İrtifa Kategorisinde takımlar, 20.000 feet irtifaya atış yapacaklar.

Nefeslerin tutularak izlendiği roket atışları, 1-13 Eylül tarihleri arasında Tuz Gölü Hisar Atış alanında gerçekleştirilecek.

Geleceğin nitelikli insan kaynağı Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları’nda yetişiyor

TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları, ülkemizin bilim temelli bilgi ve teknoloji üretimi ile Milli Teknoloji Hamlesine ve bunun için ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynaklarının gelişimi süreçlerine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Yarışmalar; Akıllı Şehirler ve Ulaşım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Eğitim, Enerji ve Çevre, Gıda ve Tarım, Makine İmalatı ve Otomotiv, Sağlık, Savunma, Uzay ve Havacılık, Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik olmak üzere dokuz ana alanda ve 30 tematik alanda, 12 bölge merkezinde yapılıyor.

Bölge merkezlerinde yapılan yarışmalarda bölge birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü ödülleri veriliyor ve her alanda birincilik ödülü alan öğrenciler final yarışmasına davet ediliyor.

Bu yıl yarışmaya 1903 öğrencinin hazırladığı 1045 proje başvurusu alındı. Ön değerlendirmeyi geçen 400 proje, 12 bölge içerisinden belirlenen 4 bölge merkezinde 25-26 Ağustos 2020 tarihleri arasında 175 jüri üyesinin katılımıyla çevrimiçi olarak değerlendirmeye alındı.

Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olmaya hak kazanan 120 proje, final değerlendirmesine alınacak. Final değerlendirmelerinin de 9-10 Eylül 2020 tarihlerinde çevirimiçi olarak yapılması planlanıyor. Final değerlendirmesi sonucu derece alan 27 takım TEKNOFEST’e davet edilecek.

Final yarışmasında Birincilik ödülü alan öğrencilere proje başına 20.000 TL, danışmana 6.500 TL; İkincilik ödülü alan öğrencilere proje başına 13.000 TL, danışmana 5.000 TL; Üçüncülük ödülü alan öğrencilere proje başına 10.000 TL, danışmana 4.000 TL; Teşvik ödülü alan öğrencilere proje başına 6.500 TL, danışmana 2.500 TL. ödül verilecek.

Geleceğimizi değiştirecek otonom araçlar için Robotaksi Yarışması!

Geleceğimizi değiştirecek otonom araçlar için Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması TÜBİTAK, BİLİŞİM VADİSİ ve HAVELSAN yürütücülüğünde gerçekleştiriliyor. Katılımcılarını otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik eden yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencileri ve mezunlar katılıyor.

7-10 Eylül’de Kocaeli Bilişim Vadisi’nde yapılacak yarışmada tek kişilik gerçek boyutlu bir aracın gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli görevleri yapması bekleniyor.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/teknofest-heyecani-icin-geri-sayim-basladi