TÜBİTAK tarafından Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde ilk kez düzenlenen 1. Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları, 16 Şubat – 30 Nisan 2020 tarihleri arasında yapıldı. Lise öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği yarışmaya, toplam 291 takımın başvurusu kabul edildi.

Takımlarımız tarafından sunulan tasarım raporları Danışma ve Değerlendirme Kurulumuz tarafından değerlendirildi. 75 ve üzeri puan alan 125 takımımız başarılı bulunarak 6.000 TL İHA geliştirme teşviki almaya hak kazandı. Tasarım raporu başarılı bulunan takımlar tarafından, yarışma web sitesinde belirtilen tarihler arasında, Uçuş Videoları başvuru sistemine yüklendi.

Takımların uçuş videoları Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilerek toplam 79 takımın uçuş videosu başarılı bulundu. Bu kapsamda takımlar, 4.000 TL İHA geliştirme teşviki alarak yarışmaya katılmaya hak kazandı.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Gaziantep Alleben Göleti’nde 16-20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmada her bir kategoride birincilere 20.000 TL, ikincilere 15.000 TL ve üçüncülere 10.000 TL ödül verilecektir. Yine her iki kategoride 5.000 TL mansiyon ödülü ile 6.000 TL TUSAŞ Özel Ödülü verilecektir.

Uçuş Videosu başarılı bulunan ve final yarışmasına katılmaya hak kazanan takımlar için tıklayınız.
 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-1-liseler-arasi-iha-yarismasi-ucus-videosu-degerlendirme-sonuclari-belli-oldu