TÜBİTAK tarafından Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde düzenlenen 5'inci Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları, 3 Şubat – 30 Nisan 2020 tarihleri arasında yapıldı. Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği yarışmaya, 12’si yurt dışından olmak üzere toplam 336 takımın başvurusu kabul edildi.

Takımlarımız tarafından sunulan kavramsal tasarım raporları Danışma ve Değerlendirme Kurulumuz tarafından değerlendirildi ve 70 puan ve üzeri alan 8’i yurt dışından 200 takımımız başarılı bulunarak 8.000 TL İHA geliştirme desteği almaya hak kazandı.

Kavramsal tasarım raporu başarılı bulunan takımlar, belirtilen tarihler arasında Detaylı Tasarım Raporlarını başvuru sistemine yükledi. Detaylı Tasarım Raporları Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilerek toplam 115 takımın detaylı tasarım raporları başarılı bulundu. Bu kapsamda başarılı bulunan takımlar 4.000 TL Katılım Desteği alarak yarışmaya katılmaya hak kazandı.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Gaziantep Alleben Göleti’nde 15-20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmada her bir kategoride birincilere 30.000 TL, ikincilere 20.000 TL ve üçüncülere 15.000 TL ödül verilecektir. Ayrıca her bir kategoride TUSAŞ Özel Ödülü 12.000 TL ve staj ödülü verilecektir.

Detaylı tasarım raporu başarılı bulunan ve final yarışmasına katılmaya hak kazanan takımlar için tıklayınız.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-5-uluslararasi-iha-yarismasinda-detayli-tasarim-raporlari-degerlendirme-sonuclari-belli-oldu