Lise öğrencilerimizin heyecanla beklediği TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması başvuruları başladı. TEKNOFEST kapsamında 16 – 20 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek bu yarışmamızda ilk defa lise öğrencilerimiz birbirleri ile yarışacaklar. Ülkemiz genelinde İHA konusunda farkındalığın artırılması ve İHA üzerine yapılan çalışmaların yaygınlaştırılmasının amaçlandığı İnsansız Hava Araçları Yarışmaları TÜBİTAK tarafından 2016 yılından bu yana her yıl gerçekleştiriliyor.

Sabit ve döner kanat kategorilerinde yapılacak yarışmalara başvurular ve raporlar ihaliseler.tubitak.gov.tr adresinde yayınlanacak çevrimiçi sistem üzerinden kabul edilecek. Başvuru sürecinde muvafakatnamelerin sisteme yüklenmesi gerekiyor. E-posta ve posta yoluyla yapılan başvuruların dikkate alınamayacağını; Etkinlik Kuralları’nda belirtilen son tarihe kadar e-imzaların tamamlanmasının ve ilgili belgelerin sisteme yüklenmesinin takımlarımızın sorumluluğunda olduğunu hatırlatırız.

Gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında 6.000 TL İHA Geliştirme Desteği ve 4.000 TL Katılım Desteği sağlanacak. Yarışma sonunda kategorilerinde birinci olan takımlara 20.000 TL, ikinci olan takımlara 15.000 TL, üçüncü olan takımlara 10.000 TL, her iki kategoride 5.000 TL mansiyon ödülü verilecek. Ayrıca her iki kategoride birinci olan takımlara Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından ayrı ayrı 6.000 TL ödül verilecek.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için ihaliseler.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kayıt için son tarih: 23 Mart 2020 / Saat: 17.30

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-insansiz-hava-araclari-iha-yarislarinda-ilk-defa-lise-ogrencilerimiz-birbirleriyle