Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan AB Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı (Ufuk2020) programıyla ilgili bilgi edinmek, proje başvurusu yapmak, desteklenen projelerle ilgili tüm işlemleri yürütmek için oluşturulan tek platform olan Participant Portal (Katılımcı Portalı) aşamalı olarak kullanımdan kaldırıldı ve Funding & Tenders Portal (Fonlama ve İhale Portalı) ismiyle, farklı yenilik ve düzenlemeler içeren bir platform ilgilenen paydaşların kullanımına sunuldu.

 

Portalda Ne Gibi Yenilikler Var?

AB fonlarını ve ihale fırsatlarını araştırmak, hibeleri ve sözleşmeleri tek bir yerden yönetmek için oluşturulan yeni ‘Fonlama ve İhale Portalı’ ile ister fon arayışındaki bir KOBİ ister AB hibesi kazanmış bir Sivil Toplum Kuruluşu olun, tüm bu süreçlere ilişkin bilgilere erişmek artık daha kolay olacak!

 

Neden Yeni Bir Portal’a İhtiyaç Duyuldu?

Katılımcı Portalı, başlangıçta sadece Ufuk2020 için kuruldu, diğer AB programları ise Portal’a daha sonra eklendi. Yeni ‘Fonlama ve İhale Portalı’ ise, tüm AB programları ve bu programlara ilişkin proje fırsatları, ihale çağrıları ve bunlara ilişkin bilgileri tek bir yerde toplamak amacıyla tasarlandı ve paydaşların kullanımına sunuldu.

 

Yeni Portal Daha mı Karmaşık ve Kullanımı Eski Portal’a Göre Zor mu?

Yeni Portal’ın kullanımı kesinlikle zor değil! Çünkü Yeni Portal eskisine göre biraz farklı görünüyor olsa da kullanıcıların âşina olduğu tüm elektronik iş akışları ve alt menüleri bünyesinde barındırmaya devam ediyor. Dolayısıyla, mevcut kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak Eski Portal’da erişebildiğiniz tüm kişisel ve kurumsal bilgiler ile bu bilgilere dair süreçleri yönetmek için gerekli olan tüm rol ve işlevleri Yeni Portal’da da bulabilirsiniz.

 

Bundan Sonra Bizi Neler Bekliyor?

Yeni Portal şu anda yaklaşık 15 AB programını kapsamakta iken 2021 yılından itibaren merkezî olarak yönetilen tüm AB programlarını kapsayacak bir içeriğe sahip olacak.

İhale sözleşmelerinde, bugün projelerin ilgili süreçlerinde olduğu gibi, kademeli olarak elektronik yönetim sistemine geçilecek.

Yeni Portal’la, mümkün olan tüm ihale ve proje fırsatlarına bir arama motoru kullanılarak ulaşılabiliyor.

Kasım sonu itibarıyla Eski Portal’a erişmek isteyen kullanıcılar otomatik olarak Yeni Portal’a yönlendirilecek. Yakın zamanda Eski Portal erişime tamamen kapatılacak.