Avrupa Komisyonu’ndan Ulusal koordinasyonu TÜBİTAK tarafından yürütülen Ufuk2020 Programı kapsamında, MSCA IF 2020 çağrısında ülkemizdeki kurumlarda istihdam edilmek üzere 14 araştırmacımız 2.25 Milyon Avro bütçe ile fonlanacak. 

Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (Individual Fellowships–IF) 2020 çağrısı kapsamında ülkemizdeki kuruluşların yürütücü olduğu 117 başvurudan 14 tanesi desteklenmeye hak kazanmıştır. Çağrı kapsamında Arçelik, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde birer; Boğaziçi ve Bilkent Üniversitesi’nde ikişer; Sabancı ve Koç Üniversitesi’nde üçer proje ile istihdam edilecek 14 araştırmacımız bireysel araştırmalarını yürütmek üzere Avrupa Komisyonu tarafından toplam 2,25 Milyon Avro ile desteklenecektir. Fonlanan projelerimizden 9 tanesine başvuru sürecinde TÜBİTAK Marie Skłodowska-Curie Proje Ön Değerlendirme Desteği sağlanmıştır.

Ufuk2020 Nedir?

Ufuk2020, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen yaklaşık 76 Milyar Avro bütçeli araştırma ve inovasyon programıdır. Ufuk2020 kapsamında 2020 yılına kadar çeşitli sektörlerde Avrupa Komisyonu’nun hibe desteği sağladığı projeler desteklenmiştir. Avrupa Birliği’nin Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine hibe destek sağlayan Ufuk2020 Programı’nın Türkiye’deki koordinasyonu TÜBİTAK tarafından yapılmaktadır.