Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşlarından ASELSAN ile Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) arasında, yürütülen projelerin paylaşılması ve işbirlikleri geliştirilmesi amacıyla çevrimiçi Teknoloji Çalıştayı düzenlendi. 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ile Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği çalıştay kapsamında ASELSAN’ın faaliyet alanlarında projeler yürüten BTÜ akademisyenleri, ASELSAN yetkilileri ve mühendisleri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdiler.

Rektör Karademir: ASELSAN ile ortak çalışmalar yapmaktan mutluluk duyuyoruz.
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, geliştirdiği teknolojiler, yerli ve milli üretimler ile Türk Savunma Sanayiine büyük katkı sağlayan ASELSAN’ın başarıları ile gurur duyduklarını belirtti. Ortak çalışmalar ile koyabilecekleri katkı nedeniyle heyecanlı olduklarını vurgulayan Rektör Karademir; “Henüz çok genç bir üniversite olmamıza rağmen Ar-Ge harcamalarına en çok bütçe payı ayıran 2. üniversite konumundayız. TÜBİTAK-2244 Sanayi Doktora Programında elde edilen Türkiye birinciliği, sanayi ile kurduğumuz başarılı işbirliklerimizin sonucudur.  Uyguladığımız YÖK onaylı Sektörel Eğitim Programı (SEP) ile lisans öğrencilerimizin bir yarıyıl boyunca anlaşmalı olduğumuz öncü firmalarda çalışmalarını sağlayarak henüz öğrenciyken iş tecrübesi edindiriyoruz. TEKNOFEST teknoloji yarışmalarında her yıl dereceler alan öğrencilerimiz bu yıl 100’e yakın takımla yarışmalara hazırlıklarını sürdürüyor. Donanımlı laboratuvarlarımız ve akademisyenlerimiz ile ASELSAN ile ortak faaliyet alanlarımızda entegre çalışmalar yapmak ve yeni projeler geliştirmekten heyecan ve mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

ASELSAN YK Başkanı Görgün: 2020 yılı Ar-Ge bütçemiz 541 milyon USD
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye’nin beklentilerini karşılamak amacıyla 9.000 personel, 25 iştirakçi ve 4.000 tedarikçi ile birlikte çalıştıklarını belirterek “Bursa Teknik Üniversitesi ile yürüteceğimiz çalışmaların da her iki kurum için faydalı olacağına inanıyorum.” dedi. Ülkelerin küresel rekabet seviyelerini katma değerli üretimlerinin belirlediğini vurgulayan Prof. Dr. Haluk Görgün; “ASELSAN Türkiye’nin en fazla sayıda Ar-Ge personeline sahip şirketidir. 2020 yılı Ar-Ge bütçemiz 541 milyon USD seviyesindedir. Temel prensibimiz doğrultusunda ciromuzun %7’sini öz kaynaklı Ar-Ge projelerine ayırmaktayız. Hâlihazırda aktif yürüyen projelerimizin bütçesi 350 milyon USD üzerindedir.” ifadelerini kullandı.  Ortak çalışmaların önemine inandıklarını belirten ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün; “Ar-Ge çalışmalarında üniversitelere büyük iş düştüğüne inanıyoruz. İşbirliği yapabileceğimiz konuları belirleyerek başladığımız ortak çalışmalarımızı, geçmiş Ar-Ge tecrübelerimizle geliştirerek faydalı ürünlere ve çıktılara dönüştürebilmekteyiz. Tüm bu çalışmalarımız ile kahraman ordumuza stratejik ürünler sağlarken dost ve müttefiklerimize de üst düzey teknolojiler sunabilmekteyiz. Bugün belirleyeceğimiz ortak çalışma kümelenmeleri ile güzel bir başlangıç yapacağımıza inanıyoruz. BTÜ ve ASELSAN arasında Ar-Ge yeteneklerinin bir ayara getirilerek ülke ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla heyecanla çalışacağımıza inanıyoruz. Bizler bu çalıştayları savunma sanayiine yönelik yeni ürünler geliştirmek için ilk adımlar olarak görmekteyiz. Endüstrinin ihtiyaç duyduğu alanlarda yüksek teknolojik ürünler geliştirmeyi ilke edinmiş Bursa Teknik Üniversitesi ile işbirliği içinde olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Açılış konuşmaları sonrasında Teknolojik Gelişim ve Yenilikçilik Müdürü Hacer Selamoğlu, gerçekleştirdiği sunumuyla ASELSAN’ın inovasyon stratejisi hakkında bilgi verirken, BTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto) Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kaboğlu katılımcılara BTÜ’nün Ar-Ge altyapısı, eğitim sistemi ve girişimcilik programları konularında bilgi aktardı. Çalıştayın devam eden oturumlarında ASELSAN yetkileri tarafından, geniş bant ağ teknolojileri, uzay teknolojileri, görünmezlik teknolojileri, enerji üretim ve dönüşüm, biyosavunma, sağlık teknolojileri, ileri malzemeler, kuantum teknolojileri, yapay zekâ, otonom ve robotik sistemler gibi temel alanlarda yürütülen proje ve çalışmalar hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Çalıştay, Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülen; grafen bazlı nano malzemeler, nanokompozit malzemeler, yapay zekâ sistemleri, görüntü işleme teknolojileri, grafen bazlı süperkapasitörler, nanojeneratörler ve polimer kompozit bazlı zırh malzemeleri konularındaki proje bilgilerinin aktarılması ve geliştirilebilecek karşılıklı işbirlikleri üzerinde bilgi alışverişi yapılması ile tamamlandı.