Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun faydalanıcısı (TÜBİTAK), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücüsü olduğu Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen Ufuk 2020’de Türkiye Faz-II Projesi dahilinde, 20 Ağustos 2020 tarihinde Avrupa Yeşil Mütabakat alanında 100’ü aşkın katılımcının iştiraki ile Çevrimiçi Bilgi Çoğaltıcıları Eğitimi düzenlendi.

Açılış konuşmasını, TÜBİTAK Operasyon Koordinasyon Birimi’nden Sayın Çağrı Yıldırım’ın gerçekleştirdiği etkinlik, yine kendilerinin Yeşil Mütabakat’ın Türk paydaşları için olan öneminden bahsetmesiyle devam etti. Sayın Çağrı Yıldırım konuşmasının sonunda katılımcıları daha fazla Yeşil Mütabakat etkinlikleri hakkında bilgi vererek ve katılmalarının değerli olacağına değindiler.

Ufuk 2020’ Türkiye Faz- II Projesi Türkiye Takım Lideri Dr. Aleksander Bakowski, Sayın Yıldırım’ın ardından söz aldı ve söz konusu Proje’nin yaklaşan etkinliklerinden bahsederek Ufuk 2020 Faz-II Projesi’nde Türkiye’ye kısa bir genel bakış sundu. Dr Bakowski, IMS Platformuna değindi ve katılımcıları ekiple başarılı hikayeleri paylaşmaya teşvik etti.

Dr Bakowski’den sonra sözü alan, Ufuk 2020’de Türkiye Faz-II Projesi Eğitim Koordinatörü Sayın Grigoris Chatzikostas, Dr. Bakowski’nin ardından, Avrupa İklim Yasası ve küresel alanda Yeşil Mütabakat’ın yeri hakkında kısa bilgiler vererek tematik eğitimine başladı. Eğitimin başlangıcında, Bay Chatzikostas, Avrupa Yeşil Mütabakat alanlarının her birine ayrı ayrı değinerek katılımcılara detaylı bilgiler verirken, sunumunun bilgilendirici kısmından sonra, Sayın Chatzikostas, katılımcıların interaktif bir eğitim almaları için bir Soru-Cevap oturumu da gerçekleştirdi.

Ayrıca, katılımcılar arasında yer alan; TÜPRAŞ’tan Sn. Can Demir, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Dr. Mustafa Yücel ve Dr. Barış Salihoğlu ve DemirEnerji’den Sn. Ömer Akyürek ve Sn. Beril Alpagut tarafından Yeşil Mütabakat’a benzer projelerdeki deneyimlerini diğer katılımcılar ile paylaşmak adına sunumlar gerçekleştirdiler.

Katılımcılar, Soru-Cevap sohbet kutusu aracılığıyla istedikleri her soru soruyu sormak için teşvik edildi ve katılımcıların soruları Soru-Cevap oturumu sırasında cevap buldu.

Etkinlikte gerçekleştirilen tüm sunumlar proje sayfasında paylaşılacaktır.