Biyoçeşitlilik Senaryoları ve Ekosistem Servisleri konulu ERA-NET Cofund çağrısı, Ufuk2020 alt alanlarından “İklim Değişikliği, Çevre, Kaynak Verimliliği, Ham Maddeler” başlığı altında BiodivERsA ile Belmont Forum ortaklığında açıldı. Çağrı, biyoçeşitliliğin ve ekosistem servislerinin sürdürülebilir yönetiminin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesinin sağlanması ile senaryoların geliştirilmesi konularını ele alıyor.

2 Ekim 2017 tarihinde açılmış olan çağrının, son başvuru tarihi 1 Aralık 2017. Proje önerileri, en az üç katılımcı ülkeden, en az üç farklı araştırma grubu tarafından sunulmak durumunda. TÜBİTAK söz konusu çağrıya €400.000 ile katılım sağlıyor.

Başvuru Süreci

Söz konusu çağrıda iki aşamalı başvuru ve değerlendirme sistemi uygulanıyor. İlk aşama ön kayıt (pre-registration) şeklinde gerçekleştirilecek olup, bu aşamada önerilerin ulusal kriterlere uygunluğu değerlendirilecek. İlk aşamada başarılı bulunan öneriler ikinci aşamaya davet edilmekte. İkinci aşamada proje önerileri konsorsiyum tarafından oluşturulacak paneller vasıtasıyla bilimsel değerlendirmeye alınacak ve puanlarına göre fonlanacak.

Türkiye ortaklarının sunacağı projeler TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenecek.

 

Notlar:

Ülkemizden yapılan başvurularda, uluslararası başvurulara ek olarak, TÜBİTAK Proje Başvuru Sistemi (PBS) üzerinden çevrimiçi ortamda ulusal başvurular alınacak. TÜBİTAK’a yapılacak başvurularda sunulması gereken dokümanlara (Başvuru Formu, Kaynaklar ve Bütçe ve Gerekçesi) PBS sistemi üzerinden de ulaşılması mümkün. Basılı olarak gönderilmesi gereken belgelerin TÜBİTAK’a ulaştırılması gereken son tarih 08/12/2017’dir. Kurumumuza sunulan önerinin gerekli şartları taşımaması durumunda konsorsiyuma sunulan öneri değerlendirmeye alınmayacaktır.

Son başvuru tarihi (Konsorsiyum): 01/12/2017

Son başvuru tarihi (TÜBİTAK) – Çevrimiçi Başvuru: 01/12/2017

Son başvuru tarihi (TÜBİTAK) – Basılı Evrak Gönderimi: 08/12/2017   

Çağrı ile ilgili detaylı bilgi için Biodiversa web sayfasını inceleyebilirsiniz.

TÜBİTAK 1001 Programı ve sunulacak proje ile ilgili başvuru koşulları ve detaylı bilgi için program web sayfasını ziyaret ediniz.

Çağrı kapsamında Ortak Arama Motoru (Partner Search Tool) hizmet vermektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için Ortak Arama Formunun uygun bir şekilde doldurulması ve biodiversa@fondationbiodiversite.fr  adresine iletilmesi gerekmektedir.

 

İrtibat için: Burak BARUT

Kimya, Biyoloji Araştırma Destek Grubu – TÜBİTAK

Telefon: +90 312 298 11 91

E-posta: burak.barut@tubitak.gov.tr